Infrastruktura Transport miejski
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Metro na Bródno: Tarcza TBM „Maria” rozpoczęła pracę

Metro na Bródno: Tarcza TBM „Maria” rozpoczęła pracę Fot. Metro Warszawskie

W poniedziałek, 4 maja, tuż po majówce, rozpoczęły się prace przy drążeniu tunelu, który połączy planowaną stację Bródno ze stacją Trocka. Postęp pracy tarczy będzie można śledzić w Internecie.

W marcu opuszczono tarcze drążące – Marię i Annę,  a już dzisiaj, rozpoczęła pracę pierwsza z nich – Maria. Przed uruchomieniem tarczy zostały dostarczone i podłączone wszystkie elementy niezbędne do jej ciągłej pracy, a także przeprowadzono wszystkie konieczne testy systemu.

Miesiąc temu druga linia warszawskiego metra wydłużyła się o trzy stacje na Woli, dziś w kolejny etap realizacji weszła jej rozbudowa w kierunku Bródna. Duży wkład w sukces tych inwestycji mają pieniądze z Programu Infrastruktura i Środowisko, które w prawie 55 procentach pokrywają całkowite koszty projektu. Metro Warszawskie jest jednym z największych beneficjentów unijnego wsparcia w Polsce – zaznacza minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak

Dzisiejsze uruchomienie tarczy TBM „Maria” to kolejny etap rozbudowy II linii metra na odcinku wschodnim w kierunku Bródna. Warszawa stawia na rozwój. Nowoczesny, dobrze skomunikowany i przede wszystkim niskoemisyjny transport to priorytet. Dalsza rozbudowa warszawskiego metra nie byłaby możliwa bez wsparcia Unii Europejskiej. Prawie 2 miliardy złotych w ogólnym budżecie tej inwestycji stanowią środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. – podkreśla p.o Dyrektora CUPT Joanna Lech

Projekt pn.  „Budowa II linii metra wraz z zakupem taboru – etap III” jest dofinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

  • Całkowita wartość projektu: 3 564 536 216,00 PLN
  • Wydatki kwalifikowane: 2 797 470 976,16 PLN
  • Dofinansowanie UE: 1 952 151 513,23 PLN

Jest to kolejna inwestycja wspierana przez Unię Europejską, służąca rozwojowi szybkiego, bezpiecznego i ekologicznego transportu miejskiego.  Unia Europejska dąży do tego, by europejskie miasta rozwijały się nie tylko pod względem gospodarczym, ale by również zapewniały mieszkańcom godne warunki życia. Rozwój metra to inwestycja w bezpieczeństwo i w ochronę zdrowia ludzi, to bezpieczniejsze ulice i zdrowsze powietrze, dlatego cieszę się z tej kolejnej wspieranej przez UE inwestycji komunikacyjnej w Warszawie. – zaznaczył Janusz Wojciechowski, Komisarz ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Północno-wschodni odcinek metra przewiduje budowę trzech stacji: C19 roboczo nazywana „Zacisze”, C20 „Kondratowicza” oraz C21 „Bródno”. Połączą je ponad cztery kilometry tuneli.
Za ostatnią stacją powstaje również komora torów odstawczych, która będzie służyła do zawracania i postoju pociągów. Zakończenie prac pierwszej tarczy jest planowane na jesień 2021 roku.