Konferencje i spotkania Przewozy pasażerskie Wiadomości

Merchel: “Obecnie przygotowujemy już 45 dokumentacji dla projektów na nową perspektywę”

Merchel: “Obecnie przygotowujemy już 45 dokumentacji dla projektów na nową perspektywę” Fot. NaKolei.pl

Naszym celem jest kontynuacja tego, co rozpoczęło się w styczniu 2016 roku, kiedy pierwsze spotkanie z szeroko rozumianym rynkiem wykonawców i producentów rozpoczął minister Adamczyk- powiedział podczas konferencji “Krajowy Program Kolejowy – największe inwestycje kolejowe – wyzwania, problemy, rozwiązania” Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP PLK S.A.

Prezes PKP PLK S.A. przypomniał, że łączna wartość inwestycji KPK to ponad 66 mld zł, ponad 220 projektów i 9 tys. km torów objętych pracami. Dodał, że spotkania, które rozpoczął minister infrastruktury w 2016 roku były kontynuowane poprzez formy inwestycyjne, rad ekspertów.

W kwietniu 2016 roku jako Zarząd przejmowaliśmy zadania w Polskich Liniach Kolejowych. W realizacji były wtedy inwestycje na poziomie ok. 8 mld, a obecnie jest 32 mld. To pokazuje, że mamy czterokrotnie większy potencjał zaangażowany na placach budowy- mówił Ireneusz Merchel.

Prezes zauważył jednocześnie, że przełomowym rokiem będzie rok 2021.

Jest założenie, że wówczas 60 procent inwestycji powinno być zakończonych. Za chwilę zakładamy, że będziemy już w nowej perspektywie i naszym nadrzędnym celem jest to, by była ona stabilna- stwierdził prezes PKP PLK S.A.

I dodał:

Obecnie przygotowujemy już 45 dokumentacji dla projektów na nową perspektywę, ich wartość to ok. 50 mld. Będzie ona gotowa w przeciągu dwóch lat i będziemy mogli wchodzić na place budowy. Naszym zadaniem jest, by inwestycje były realizowane zgodnie z harmonogramem naszym i wykonawców. Podstawowe projekty, jakie planujemy do tej perspektywy, to domknięcie sieci bazowej- skwitował Merchel.