Kolej na świecie

Maszynista odmawia zeznań !

Maszynista odmawia zeznań !

Maszynista pociągu, w którego katastrofie w Hiszpanii zginęło 78 osób, odmówił odpowiedzi na pytania śledczych chcących przesłuchać go w szpitalu – podała policja. Według mediów hiszpańskich skorzystał on z przysługującego mu prawa do odmowy zeznań.

Zgodę na składanie zeznań muszą także wyrazić lekarze – dodają media.

Władze policji regionu autonomicznego Galicia poinformowały, że maszyniście zarzucono czyn przestępczy związany z wypadkiem i że chodzi o “nieostrożność”. 52-letni Francisco Jose Garzon Amo, formalnie zatrzymany, jest lekko ranny i przebywa w szpitalu pod dozorem policji.

Nagrania z czarnych skrzynek rozbitego pociągu nie zostały jeszcze przesłuchane – podają w piątek media hiszpańskie. Zdaniem źródeł oficjalnych przyczyną katastrofy była nadmierna prędkość, jaką rozwinął pociąg.

Jak się wydaje, śledztwo koncentruje się wokół braków w systemie bezpieczeństwa w połączeniu ze zbytnią prędkością – podaje agencja AFP.

Przedstawiciele kolei państwowych bronili w piątek maszynisty, podkreślając, że wielokrotnie w przeszłości prowadził pociągi trasą, gdzie doszło do katastrofy, i musiał “znać ją wyczerpująco”. Mężczyzna pracował na kolei od 30 lat, najpierw jako pomocnik maszynisty, a od 2003 roku jako wykwalifikowany maszynista.

Źródło: pap/wp.pl