Strona główna » Wiadomości » Maszyniści w ośrodku egzaminowania maszynistów

Maszyniści w ośrodku egzaminowania maszynistów

Redakcja
Fot. Urząd Transportu Kolejowego

Delegacja Federacji Europejskich Związków Zawodowych Maszynistów (ALE) odwiedziła Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów (CEMM). Rozmowy dotyczyły zasad przyznawania uprawnień maszynistom w całej UE.

 

W CEMM doszło do spotkania delegacji związkowej z prezesem Urzędu Transportu Kolejowego dr. inż. Ignacym Górą. Szef UTK rozmawiał z Alejandro Martínezem Treceño, sekretarz generalnym Federacji Europejskich Związków Zawodowych Maszynistów. Towarzyszyli mu m.in. Diego Martín Fernández, szef Hiszpańskiego Związku Maszynistów i Pomocników Kolejowych(Sindicato Español de Maquinistas y Ayudantes Ferroviarios – SEMAF) oraz Leszek Miętek, prezydent Związku Maszynistów Kolejowych w Polsce.

Jak informuje UTK, powodem spotkania były planowane zmiany do tzw. dyrektywy maszynistowskiej. Chodzi o dwie unijne dyrektywy: maszynowej 2006/42/WE (i jej następczyni 2023/1230), która dotyczy bezpieczeństwa maszyn, oraz Dyrektywy 2007/59/WE. Ta wprowadza jednolite zasady przyznawania uprawnień maszynistom w całej UE. Te zmiany to przede wszystkim wymagania językowe dla maszynistów z różnych krajów unijnych.

Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń na temat procesu egzaminowania maszynistów. Polski system stworzony przez UTK jest doceniany przez inne kraje. CEMM reprezentuje nowoczesne standardy europejskie w zakresie szkolenia i egzaminowania maszynistów. Jako supernowoczesny ośrodek jest przykładem skutecznego wdrożenia najwyższych standardów bezpieczeństwa kolejowego.

UTK zaznacza, że wizyta przedstawicieli Federacji Europejskich Związków Zawodowych Maszynistów w CEMM podkreśla znaczenie polskiego wkładu w europejski system kolejowy oraz rolę, jaką odgrywa nowoczesna infrastruktura szkoleniowa w zapewnieniu bezpieczeństwa i profesjonalizmu na poziomie całego kontynentu.

Rola federacji

ALE to organizacja, która zrzesza 13 europejskich związków zawodowych maszynistów – to ponad 45 000 maszynistów w całej Europie. Związek reprezentuje interesy społeczne i ekonomiczne swoich członków na poziomie europejskim oraz odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu polityki transportu kolejowego na naszym kontynencie. Federacja pełni aktywną rolę w dialogu społecznym i reprezentacji zawodowej maszynistów w najważniejszych europejskich instytucjach kolejowych. Jest oficjalnym członkiem Grupy Ciał Przedstawicielskich (GRB) przy Europejskiej Agencji Kolejowej (ERA), powołanej do reprezentowania interesów pracowników kolei na poziomie europejskim oraz wspierania standardów interoperacyjności, bezpieczeństwa, certyfikacji i kształcenia maszynistów.

Federacja współpracuje także z takimi instytucjami, jak UNIFE (zrzeszenie producentów sprzętu i rozwiązań kolejowych) oraz ETF (Europejska Federacja Pracowników Transportu). A także z UIC (Międzynarodowy Związek Kolei), EIM (Europejscy Zarządcy Infrastruktury Kolejowej) oraz uczestniczy w spotkaniach i grupach roboczych Komisji Europejskiej dotyczących regulacji, bezpieczeństwa oraz mobilności pracowników branży kolejowej.

Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce (ZZM) jest aktywnym członkiem Federacji ALE. Leszek Miętek pełni obecnie funkcję wiceprezesa tej europejskiej organizacji.

 

Podobne artykuły