NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Maślany: Program Inwestycji Dworcowych realizowany jest bez żadnych zagrożeń

Maślany: Program Inwestycji Dworcowych realizowany jest bez żadnych zagrożeń

Redakcja
Fot. PKP S.A.

PKP S.A. jest w trakcie realizacji Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016 – 2023. Jak powiedział Ireneusz Maślany, Członek Zarządu PKP S.A. w wywiadzie dla NaKoleiTV, program w żaden sposób nie jest zagrożony. Obecnie trwają prace przy ponad 60 dworcach.

Program Inwestycji Dworcowych jest jednym z projektów przewidzianych do realizacji w ramach „Strategii na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 r.)”. Dzięki niemu zostanie przeprowadzonych 189 inwestycji dworcowych na łączną kwotę 1,6 mld zł. Obecnie oddano do użytku w ramach Programu 40 obiektów dworcowych.

Na ten moment zrealizowaliśmy 40 dworców w całym kraju. Jest to oczywiście niedużo w stosunku do 190, czyli planu. Natomiast inwestycje mają to do siebie, że ten proces wstępny zajmuje dużo czasu, a później bardzo szybko przyśpiesza – powiedział Ireneusz Maślany, Członek Zarządu PKP S.A.

Jak powiedział Członek Zarządu PKP S.A., obecnie trwają prace na ponad 60 dworcach kolejowych. A więc w najbliższym czasie możemy spodziewać się kolejnych otwarć dworców. Dodatkowo dla niektórych obiektów realizowane są prace projektowe, bądź procesują się postępowania przetargowe na wybór wykonawcy prac budowlanych.

Program Inwestycji Dworcowych I jest prowadzony i żadnych zagrożeń nie ma – stwierdził Maślany.

Oprócz modernizacji istniejących budynków dworcowych, powstają także tzw. innowacyjne dworce systemowe (IDS).

Program inwestycji dworcowych również obejmuje tzw. innowacyjne dworce systemowe. To jest specjalny rodzaj dworców. Są to dworce powtarzalne, modułowe, które spełniają wszystkie wymagania pasażerów – poinformował Maślany. – Są bardzo szybkie w realizacji – dodał.

Budowa, bądź modernizacja dworców to nie tylko usługa publiczna. Przy budowie odpowiednich powierzchni użytkowych, czyli powierzchni dla zainteresowanych przedsiębiorców, PKP S.A. może generować dodatkowe przychody.

Tam gdzie to jest możliwe, ta powierzchnia użytkowa przynosi dochody dla PKP i te dochody finansują utrzymanie tego dworca. Oprócz tego, my pobieramy tylko opłatę dworcową. Jest to opłata, która nie wystarcza na zafunkcjonowanie tego dworca. My w perspektywie czasu musimy wydatki i przychody zrównoważyć. Tam gdzie jest możliwość i jest potrzebna powierzchnia użytkowa – takie powierzchnie tworzymy – zakończył Ireneusz Maślany, Członek Zarządu PKP S.A.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności