NaKolei.pl WiadomościWydarzenia i targi Mamiński: Inwestycje w sektorze kolejowym to koło zamachowe polskiej gospodarki

Mamiński: Inwestycje w sektorze kolejowym to koło zamachowe polskiej gospodarki

Redakcja
Fot. PKP PLK S.A.

W Karpaczu trwa 3 dzień największego polskiego Forum Ekonomicznego. Jednym z tematów paneli są inwestycje w transport i infrastrukturę. Poruszane są również kwestie rozwoju polskich kolei. Prezes Krzysztof Mamiński powiedział o holdingu Grupy PKP, który gromadzi spółki kolejowe.

Utworzenie struktury holdingowej było jednym z głównych założeń strategicznych Grupy PKP od 2018 roku. Kluczowym założeniem tej formuły jest wzmocnienie i integracja spółek Grupy PKP na rynku gospodarczym.

W 2000 r.  nastąpiło zatomizowanie polskich kolei. Powstało kilkadziesiąt spółek co powodowało wiele trudności i perturbacji w funkcjonowaniu naszych firm. Przede wszystkim w obsłudze kolei naszych pasażerów – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A w wywiadzie dla TVP Info.

Polska kolej jako trzecia w Europie musi być postrzegana jako jeden organizm – dodał Mamiński.

W skład holdingu Grupy PKP weszło, oprócz Polskich Kolei Państwowych S.A., dziewięć spółek pozostających w bezpośredniej zależności od PKP S.A., ale to nie oznacza, że grupa się nie powiększy. Dodatkowo wyznaczono obszary, które będą wspólnie zarządzane.

Nie wszystkie podmioty weszły do holdingu, ale holding ma formułę otwartą. Działamy dla naszych klientów. Będzie wspólne zarządzanie finansami i rachunkowością, zasobami i kapitałem ludzkim, nieruchomościami. Będą również wspólne szkolenia, audyt i polityka międzynarodowa – mówi Krzysztof Mamiński.

Inwestycje, szczególnie w okresie spowolnienia gospodarczego, mają stanowić kluczowy element kompozycji PKB, dzięki nim może być szansa na to, że tempo wzrostu gospodarczego zostanie utrzymane. Zgodnie z planami Grupy nadal będzie realizowany program inwestycyjny.

„Inwestycje w sektorze kolejowym to koło zamachowe polskiej gospodarki. Polska kolej przez dziesięciolecia nie miała szczęścia do pieniędzy i inwestycji, przez co ulegała stopniowej degradacji. Od 2016 r. jest skokowy przyrost środków, a tym samym polepszenia standardu i jakości obsługi. To ponad 70 mld zł w infrastrukturę kolejową Polskie Linie Kolejowe, 27 mld zł w PKP Intercity i ponad 3 mld zł w dworce kolejowe – informuje prezes zarządu PKP S.A.

Prezes Mamiński zapowiada również dalsze inwestycje w polską kolej.

Inwestycje to koło zamachowe szczególnie teraz przy lekkim spowolnieniu gospodarczym. Inwestycje nasze będą realizowane. COVID nie spowolnił ich, więc będziemy je robić i rozwijać. Mamy już stosowne wyliczenia i potrzeby na kolejną perspektywę i będą to kolejne dziesiątki, jeżeli nie setki miliardów – mówi Krzysztof Mamiński.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności