Ekonomia i rynek Tabor

Lotos Kolej chce budować hybrydowe lokomotywy manewrowe

Lotos Kolej chce budować hybrydowe lokomotywy manewrowe fot. Lotos Kolej

Lotos Lab i Lotos Kolej – spółki zależne Grupy Lotos – realizują projekt budowy dwóch prototypowych lokomotyw manewrowych o napędach hybrydowych w perspektywie do 2022 r., podała spółka.

“Oznacza to, że obie modernizowane lokomotywy będą miały napęd elektryczny z baterii litowo-jonowej, natomiast napęd alternatywny będzie w jednej z lokomotyw spalinowy, a w drugiej wodorowy” – czytamy w komunikacie.

Realizowany projekt ma charakter testowy, dlatego zostaną w nim wykorzystane posiadane obecnie przez spółkę Lotos Kolej lokomotywy manewrowe.

“Obecnie prowadzone są analizy, które mają doprowadzić do opracowania najbardziej optymalnego kształtu technicznego i finansowego projektu. W przypadku potwierdzenia założeń technicznych i ekonomicznych projekt będzie można rozszerzyć na większą skalę” – powiedział wiceprezes Grupy Lotos Patryk Demski, cytowany w komunikacie.

Cezura czasowa projektu mieści się w ramach aktualnie realizowanej strategii rozwoju, czyli do roku 2022, podano także.

Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

źródło: ISBnews