Strona główna » Bez kategorii » Kraków: W niedzielę zabytkowe tramwaje pojadą na linii nr 0 i 15

Kraków: W niedzielę zabytkowe tramwaje pojadą na linii nr 0 i 15

Redakcja
Fot. MPK Kraków

W najbliższą niedzielę, 3 września, po raz kolejny w tym roku historyczne wagony wyjadą na krakowskie ulice. Będzie to już ostatnia szansa w tym roku na przejazd tramwajami na linii nr 15 (Pleszów – Cichy Kącik).

Warto się wybrać w podróż na tej trasie także ze względu na historyczny tabor, który będzie na niej kursował. Pojawi się na niej skład złożony z trzech wagonów typu N z Warszawy, Krakowa i Poznania (wagony trafiły do stolicy Małopolski w ramach wymiany MPK SA w Krakowie z Tramwajami Warszawskimi i MPK Poznań). Na linii nr 15 pojawi się także wagon 102Na oraz 105NT. Warto podkreślić, że wagon 105NT pojawi się na krakowskich torach po raz pierwszy w tym roku.

Tramwaj typu 105NT był eksploatowany w Krakowie w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Ten typ tramwaju nie jest powszechnie znany, bo powstał w niewielu egzemplarzach i nigdy nie trafił do dużej seryjnej produkcji. Odbudowa wagonu 105NT pewnie nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca z Tramwajami Śląskimi. W 2007 roku taki właśnie wagon wypożyczono z Katowic, aby pełnił rolę holownika w Stacji Obsługi i Remontów MPK. Wtedy jego zadaniem było przetaczanie pudeł jak i całych wagonów NGT6 pomiędzy halami. Ostatecznie wagon udało się odbudować w 2022 roku. Na ulicach wyróżnia go barwa, bowiem wagon pomalowany został na czerwony kolor, który był charakterystyczny dla śląskiej komunikacji skąd się wywodzi.

Historyczne tramwaje na linii nr 15 będą kursować na trasie: „Pleszów” – ul. Igołomska, ul. Ujastek Mogilski, al. Solidarności, al. Jana Pawła II, al. Pokoju, al. Powstania Warszawskiego, ul. Lubicz, ul. Basztowa, ul. Dunajewskiego, ul. Podwale, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja – „Cichy Kącik”. Linia będzie kursować w godz. ok. 11.00–17.00 co 60 minut.

W niedzielę będzie także funkcjonować linia nr 0 (Dajwór – Cichy Kącik). Będzie tam kursował wagon 102N.

MPK w Krakowie przypomina, że linia nr 0 kursuje w każdą niedzielę po trasie: „Dajwór” – ul. Na Zjeździe, ul. Limanowskiego, ul. Krakowska, ul. Stradomska, ul. św. Gertrudy, ul. Dominikańska, ul. Franciszkańska, ul. Straszewskiego, ul. Piłsudskiego, al. 3 Maja – „Cichy Kącik”. Powrót: „Cichy Kącik” – al. 3 Maja, ul. Piłsudskiego, ul. Podwale, ul. Basztowa, ul. Westerplatte, ul. Starowiślna – „Dajwór”.

Fot. MPK Kraków

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x