Transport miejski Wiadomości

Kraków: Planowane są duże podwyżki cen biletów na komunikację miejską

Kraków: Planowane są duże podwyżki cen biletów na komunikację miejską Fot. MPK Kraków

Kraków planuje wprowadzić nowe stawki za bilety komunikacji miejskiej. Miasto tłumaczy swoją propozycję sytuacją wywołaną pandemią koronawirusa.

Propozycje zmian zostały przedstawione radnym i będą w najbliższych tygodniach dyskutowane. Sprawą zajmie się zespół zadaniowy ds. przeciwdziałania skutkom epidemii Covid-19, złożony ze skarbnika, dyrektorów wydziałów UMK, miejskich jednostek oraz radnych. Według propozycji, Gmina Miejska Kraków i teren aglomeracji zostały podzielone na trzy strefy: I – obejmującą granice administracyjne Krakowa, II i III – obejmujące terytoria miast i gmin, które integrują lokalny transport z miastem. Jak twierdzi miasto, podział ten ma urealnić ceny między gminami sąsiednimi.

Proponowane zmiany obejmą wszystkie rodzaje biletów komunikacji miejskiej. W zamian za bilet jednoprzejazdowy (50-minutowy) za 4,60 zł, zaproponowany został bilet jednoprzejazdowy (60-minutowy) za 6 zł. Zlikwidowany zostanie bilet 20-minutowy za 3,40 zł, który będzie zastąpiony 10-minutowym w cenie 3 zł. Z kolei 90-minutowy bilet kosztowałby o 2 zł więcej – 8 zł.

Prezydent Majchrowski i dyrektor Franek z ZTP mieli uratować komunikację miejską w Krakowie, a tymczasem ich działania prowadzą do jej uśmiercenia. Już w zeszłym roku notowaliśmy procentowy spadek liczby korzystających z KMK, a po takich podwyżkach nastąpi jeszcze większy spadek. Dodatkowo sięganie do kieszeni Krakowian w czasie epidemii koronawirusa to najgorsze z możliwych rozwiązań. Zamiast pomóc mieszkańcom utrudnia im się życie. Skoro panowie nie umieją sobie poradzić z finansami i systemem transportowym to może dać szansę innym? Już niedługo za podróż po Krakowie będziemy płacili krocie. Liczę, że Rada Miasta zablokuje destrukcyjne pomysły prezydenta. – skomentował Michał Drewnicki, Radny Miasta Krakowa

Zaproponowana została również zmiana cen biletów okresowych. Bilet miesięczny mieszkańca, posiadającego Kartę Krakowską, będzie kosztował 96 zł (do tej pory 69 zł). .

Mat. UM Kraków