Prawo i przetargi Transport miejski Wiadomości

Kraków kontynuuje remonty linii tramwajowych

Kraków kontynuuje remonty linii tramwajowych Fot. ZIKiT w Krakowie

Kraków i linie tramwajowe: Dwie oferty zostały złożone w przetargu ogłoszonym przez krakowski magistrat na przebudowę linii tramwajowej i układu drogowego w ciągu ulic Bronowickiej, Królewskiej i Podchorążych.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu poinformował, że tańszą ofertę – 75,7 mln zł – złożyła spółka Trakcja PRKiI. Natomiast propozycja ZUE S.A. jest droższa o 1,2 mln zł. Przy czym obaj oferenci zadeklarowali, że zrealizują inwestycję w 12 miesięcy, ale przejezdność ulic i torów zostanie osiągnięta dwa miesiące wcześniej. Obiecują też udzielenie gwarancji na sześć lat. ZIKiT informuje, że oferty będą analizowane, co potrwa dwa miesiące. Prace mają się rozpocząć latem, po zamknięciu wszystkich procedur.

Zarząd informuje, że wykonawca przebuduje ulice: Królewską, Podchorążych i Bronowicką, a roboty obejmą odcinek od skrzyżowania ulic: Al. Mickiewicza, Al. Słowackiego, Karmelicka, Królewska wraz z tarczą skrzyżowania do skrzyżowania z ul. Rydla wraz z pętlą tramwajową w rejonie skrzyżowania ulic Bronowicka i Rydla. Układ drogowy i torowy zostanie zmieniony, zmodernizowana będzie też sieć wodociągowa i kanalizacyjna, odwodnienie oraz oświetlenie, a na przystankach komunikacji miejskiej zostaną zamontowane tablice informacji pasażerskiej DIP oaz automaty do zakupu biletów.

ZIKiT precyzuje też, że oprócz wymiany szyn na odcinku od ul. Rydla do Al. Trzech Wieszczów, planowany jest też remont torowiska wzdłuż ulicy Karmelickiej (na odcinku od ul. Siemiradzkiego do ATW). Zarząd przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargu na realizację prac na ul. Krakowskiej – tutaj niewielkiej zmianie ulegnie przebieg linii torowiska, a sieć trakcyjna zasilająca tramwaje zostanie przymocowana do słupów oświetleniowych. W ramach prowadzonych prac na ulicy Krakowskiej, zostanie przebudowane torowisko na skrzyżowaniu ulic Dietla, Krakowskiej i Stradomskiej.