VII Kongres Rozwoju Kolei
Kolej na świecie Tabor

Koreański Hyper Tube osiągnął prędkość ponad 1 000 km/h!

Koreański Hyper Tube osiągnął prędkość ponad 1 000 km/h! Mat. Youtube (ilustracyjne)

Koreański Instytut Badań Kolei (KORAIL) ogłosił 11 listopada, że ich prototyp “Hyper Tube” osiągnął prędkość 1 019 km/h! Dotychczas żadnej Kolei Dużych Prędkości nie udało się pokonać bariery 600 km/h.

Południowokoreański instytut badawczy KORAIL opracował eksperymentalny model pojazdu podobnego do Hyperloop w skali 1:17 w celu przeprowadzenia testu. Pociąg Hyper Tube jest przeznaczony do użytku w specjalnej tubie (jak sama nazwa wskazuje) gdzie panuje praktycznie próżnia, a następnie za  pomocą silnych magnesów natychmiast rozpędza się.

Według Koraila jego miniaturowy model osiągnął prędkość maksymalną 1019 km/h przy ciśnieniu 0,001 atm (znacznie niższe ciśnienie niż zostało osiągnięte w jakimkolwiek porównywalnym teście). Jest to prędkość zbliżona do prędkości pasażerskich samolotów odrzutowych oraz dwa razy szybsza niż najszybszy dostępny obecnie transport naziemny.

Przezwyciężyliśmy problem przeszkód utrudniających jazdę [które powoduje m. in. – przyp. red.] tarcie (…) i przekroczyliśmy prędkość 1000 km/h – można przeczytać w oświadczeniu Koraila.

Pociąg koreański Hyper Tube bazuje na podobnej koncepcji co HyperLoop Elona Muska, czyli na wyeliminowaniu tarcia i oporu powietrza poprzez jazdę w rurze próżniowej. Główna różnica pomiędzy projektami polega na tym, że Hyperloop jest unoszony przez powietrze wdmuchiwane od dołu, a Hyper Tube wykorzystuje magnetyczną siłę odpychania.

Instytut KORAIL planuje wdrożyć pełnowymiarową sieć Hyper Tube do 2024 roku i skrócić dzięki temu podróż między Seulem a Pusanem z 3,5 godziny do około 30 minut!

Fot. Korea Railroad Research Institute