Podczas ostatniej wizyty w Chinach, polski prezydent zwrócił uwagę na znaczenie połączeń kolejowych między oboma krajami. Dwa główne szlaki kolejowe łączące Polskę z Chinami to trasy biegnące przez Ukrainę i Białoruś.
Szlak przez Ukrainę został dotknięty zakłóceniami z powodu trwającej wojny, natomiast szlak przez Białoruś cierpi na skutek hybrydowego ataku na polską granicę.
Jeden z tych szlaków kolejowych biegnie przez Ukrainę – jest w tej chwili cały czas zakłócony trwającą wojną. A drugi biegnie przez Białoruś – zauważył Prezydent
Prezydent wyraził zaniepokojenie wpływem tych zakłóceń na wymianę handlową i realizację idei Pasa i Szlaku. Podkreślił, że te problemy mają bezpośredni wpływ na polsko-chińską współpracę gospodarczą.
Mocno wpływa to na możliwości wymiany handlowej i zaburza ideę Pasa i Szlaku – dodał Prezydent
Pomimo tych wyzwań, Polska i Chiny kontynuują prace nad wzmacnianiem współpracy kolejowej. Polska ma nadzieję, że mimo obecnych trudności, szlaki kolejowe zostaną w pełni przywrócone i będą mogły dalej wspierać rozwój gospodarczy obu krajów.
W kontekście Pasa i Szlaku, Polska miała być partnerem Chin, swego rodzaju oknem na Europę.
To realizacja idei Pasa i Szlaku, gdzie z założenia Polska miała być partnerem Chin, takim oknem dla Chin na Europę – mówił Prezydent
Połączenia kolejowe z Chin do Polski, które biegną bezpośrednio z Chengdu, miały stanowić ważny element tej współpracy. Jednakże obecna sytuacja geopolityczna w regionie negatywnie wpływa na te możliwości.
Podczas wizyty w Chinach, prezydent omówił również inne aspekty współpracy gospodarczej, w tym inwestycje chińskie w Polsce oraz otwarcie chińskiego rynku na polskie produkty rolne. Podpisano porozumienia dotyczące współpracy technologicznej oraz inwestycyjnej, a także umowy dotyczące regionalizacji w odniesieniu do sprzedaży polskiego drobiu i mięsa drobiowego.
Jednakże to właśnie kwestie kolejowe stanowiły jeden z kluczowych punktów rozmów, ze względu na ich strategiczne znaczenie dla obu krajów.
Prezydent podkreślił, że pomimo obecnych trudności, Polska i Chiny będą kontynuować współpracę, mając na celu przezwyciężenie przeszkód i dalsze rozwijanie wspólnych projektów.
Współpraca kolejowa między Polską a Chinami jest nie tylko kwestią logistyczną, ale również symboliczną, reprezentującą długotrwałe partnerstwo i wspólne dążenie do rozwoju gospodarczego w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku.