Kolej na świecie Wiadomości

Kolejna katastrofa kolejowa w Czechach. Zderzenie pociągu pasażerskiego z wagonem pocztowym [AKTUALIZACJA]

Kolejna katastrofa kolejowa w Czechach. Zderzenie pociągu pasażerskiego z wagonem pocztowym [AKTUALIZACJA] Fot. Správa železnic

Kolejna tragedia na czeskich torach w ostatnim czasie. Pociąg pasażerski i towarowy zderzyły się na trasie między Úvaly a Český Brod. W pociągu podróżowało około stu pasażerów. Ranne zostało 23 osoby, jedna osoba zginęła.

Do wypadku doszło we wtorek (14 lipca 2020 roku) o godzinie 21:35 w miejscowości Český Brod. Ogłoszono trzeci poziom alarmu, który aktywuje się, gdy w wyniku wypadku uszczerbku na zdrowiu dozna znaczna liczba poszkodowanych.

Według inspektoratu kolejowego w pociągu podróżowało około stu pasażerów. Rannych zostało 23 osoby, w tym ośmiu nieletnich. Zginął maszynista pociągu pasażerskiego. Szkody na miejscu wypadku oszacowano na ponad 45 milionów koron.

Po północy zaczęto przygotowywania do wycofania lokomotywy i dwóch wagonów pocztowych z toru.

[AKTUALIZACJA 15.07.2020 godz. 14:00]

15 lipca, kilka minut po 10, czeski zarządca kolei wznowił ruch na jednym z trzech torów na trasie, na której doszło do wypadku. Prędkość przejazdu tym torem została zmniejszona do 20 km/h.

Znamy już pierwsze szczegóły wypadku. Pociąg pasażerski – Škoda CityElefant wjechał w wagon pocztowym należącym do CD Cargo. Maszynista piętrowego elektrycznego zespołu trakcyjnego zginął na miejscu, 35 pasażerów zostało rannych, w tym 4 ciężko. Do zderzenia doszło przy prędkości około 60-70 km/h. Obecnie przyczyna wypadku jest badana przez czeski Inspektorat Kolejowy. Jak podają czeskie media, najprawdopodobniej przyczyną wypadku był błąd maszynisty składu pasażerskiego.

Fot. Správa železnic
Fot. Twitter