NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Koleje Ukraińskie ogłosiły duży przetarg na 80 EZT. Pesa zaproszona do złożenia oferty

Koleje Ukraińskie ogłosiły duży przetarg na 80 EZT. Pesa zaproszona do złożenia oferty

Redakcja
Fot. NaKolei.pl

Koleje Ukraińskie rozpoczynają realizować swój największy plan inwestycyjny dot. zakupu taboru. Przewoźnik ogłosił przetarg na zakup 80 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Koleje Ukraińskie ogłosiły przetarg na zakup 30 EZT zasilanych prądem przemiennym (AC) 25 kV, 30 EZT-ów na 3 kV DC oraz 20 składów, które dostosowane byłyby do jazdy na trasach regionalnych (na sieć trakcyjną w systemie 25 kV).

Jak podają Koleje Ukraińskie, zaproszenie do przetargu zostało złożone m.in. do Siemensa, Stadlera, Alstomu, Pesy Bydgoszcz i Skody. Oferty można składać do 1 listopada 2021 roku, a rozstrzygniecie zaplanowano na 7 grudnia 2021 roku. Według założeń, dostawa wszystkich EZT miałaby trwać do 2026 roku.

Przy określaniu specyfikacji przetargowej miało pomóc Deutsche Bahn, którzy mają spore doświadczenie w kwestii taboru regionalnego (DB Regio), gdzie część całej floty stanowią pojazdy bydgoskiego producenta – Pesa Link.

Flota podmiejskich pociągów elektrycznych Kolei Ukraińskich jest już wyeksploatowana w ponad 90 procentach, więc odnowienie tego segmentu transportu ma kluczowe znaczenie ze względu na bezpieczeństwo i komfort pasażerów – twierdzi ukraiński przewoźnik.

Zważając na wymagania dot. systemowości jednostek, Pesa mogłaby zaproponować swój dwusystemowy elektryczny zespół trakcyjny, który niedawno został pokazany na targach TRAKO. Chodzi o Elf.EU, który za niedługo będzie jeździć już po Czechach dla RegioJet. Elf.EU to pierwszy pojazd Pesy przystosowany do eksploatacji na sieciach kolejowych w Europie o zasilaniu prądem zmiennym AC25 kV 50 Hz lub 15 kV 16,7 Hz, oferowane również w odmianie AC 25 kV 50 Hz i DC 3 kV.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności