NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Koleje Czeskie wprowadzają podwyżki cen biletów. Znacznie podrożeją bilety 7- i 14-dniowe

Koleje Czeskie wprowadzają podwyżki cen biletów. Znacznie podrożeją bilety 7- i 14-dniowe

Redakcja
Fot. Wiki Commons

Koleje Czeskie ogłosiły, że od grudnia br. zacznie obowiązywać nowa taryfa przewozowa. Ceny biletów średnio wzrosną o 15 procent. Gorzej to wygląda w przypadku biletów okresowych.

Koleje Czeskie poinformowały, że wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, zacznie obowiązywać nowa taryfa przewozowa. Przewoźnik argumentuje decyzję inflacją, z którą zmaga się cała Europa. W Czechach we wrześniu inflacja sięgnęła 18% w ujęciu rocznym.

Wzrost cen energii powoduje, że bez wsparcia rządowego, większość przewoźników kolejowych będzie wprowadzać podwyżki cen biletów. Pod koniec września Deutsche Bahn poinformowało, że podnosi ceny biletów średnio o 5% – więcej informacji. Póki co PKP Intercity nie zapowiedziało oficjalnie podwyżek cen biletów, ale pasażerowie powinni być na to również przygotowani.

Koleje Czeskie poinformowały, że średni wzrost wyniesie 15% w przypadku taryfy kilometrowej. Odcinek 10 kilometrów zamiast 27 CZK będzie kosztować 31 CZK, odcinek do 45 km zamiast 80 CZK kosztować będzie 92 CZK, a 100 km zamiast 163 CZK kosztować ma 188 CZK.

Póki co, do 10 grudnia pasażerowie mogą kupić bilety po starych cenach. Co ważne, system umożliwia zakup biletu z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Czyli jeżeli ktoś planuje podróż na przełomie stycznia i lutego, wtedy w grudniu może nabyć bilet po „starych” cenach.

Oprócz tego, podniesione zostaną ceny niektórych taryf i opłat. Turystów z Polski powinna zainteresować informacja, że podniesiona zostanie cena oferty Letniego Biletu: „Jízdenka na léto”, która umożliwiała dotychczas np. zakup tygodniowego biletu na wszystkie pociągi za około 170 złotych – więcej informacji.

Teraz cena biletu tygodniowego wzrośnie z 890 CZK do 1390 CZK (czyli przy obecnym kursie około 270 zł). Cena biletu czternastodniowego wzrośnie z 1290 CZK do 1990 CZK. Oprócz tego, wzrośnie dodatkowa opłata za wydanie biletu na pokładzie pociągu: z 40 CZK do 50 CZK.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności