NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Koleje Czeskie kupują nowe pociągi na 200 km/h!

Koleje Czeskie kupują nowe pociągi na 200 km/h!

Redakcja
Fot. Ceske drahy

Koleje Czeskie ogłosiły przetarg, w ramach którego chcą podpisać umowę ramową na dostawę do 60 EZT-ów, które rozpędzą się do 200 km/h.

Ceske drahy rozpoczynają swoje inwestycje taborowe w ramach przyjętej strategii do 2030 roku, której wartość to około sto miliardów czeskich koron. Ogłoszony przetarg dotyczy dostawy do 60 sztuk dwusystemowych elektrycznych zespołów trakcyjnych, które obsłużą systemy 3 kV oraz 25 kV. Na razie pojawiła się informacja w czeskim Dzienniku Zamówień Publicznych oraz na europejskiej platformie TED, z której wynika, że mają to być jednostki które rozpędzą się przynajmniej do 200 km/h. Na ten moment według podstawowych informacji, mają to być jednostki wyłącznie homologowane na Czechy. Mają być wyposażone w system ETCS.

W EZT-ach ma się znaleźć miejsca dla co najmniej 350 pasażerów. Jak podaje dziennik Zdopravy.cz, pociągi będą wyposażone w wifi, pokładowy system informacyjno-rozrywkowy oraz część gastronomiczną.

Nowe jednostki będą już przystosowane do prędkości 200 km/h, której wprowadzenie jest przygotowywane na kilku odcinkach. Jednocześnie jednak muszą one spełniać wymogi dla połączeń z dużą ilością przystanków, które są oddalone od siebie o zaledwie dwadzieścia kilometrów. Pasażerowie często wsiadają i wysiadają na tych stacjach i istnieje potrzeba, aby pobyt na stacji był krótki, a wsiadanie wygodne – powiedział dla 'Zdopravy.cz’ Michal Krapinec, Prezes Zarządu Kolei Czeskich.

Pociągi mają być dostępne dla osób z niepełnosprawnością. Mają być także przyjazne rowerzystom.

Wymagamy komfortowych rozwiązań dla połączeń dalekobieżnych, które są standardem w naszych nowych pociągach. Fotele w obu klasach będą rozkładane i wyposażone w stoliki, gniazdka elektryczne 230 V 50 Hz oraz złącza USB do zasilania drobnej elektroniki pasażerskiej. Będą miejsca naprzeciwko siebie i za sobą, jak w samolocie – powiedział Jiří Ješeta, Członek Zarządu Kolei Czeskich.

Według założeń, pierwsze pociągi trafiłyby do klienta już w 2025 roku. Szacunkowa wartość zamówienia to 32 mld czeskich koron.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności