NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Kolej powróci do odbitego Izium. Pociągi wróciły już do 45 miejscowości w obwodzie charkowskim

Kolej powróci do odbitego Izium. Pociągi wróciły już do 45 miejscowości w obwodzie charkowskim

Redakcja
Fot. Aleksander Kubrakov

Ukraińscy kolejarze kontynuują prace na niedawno odbitych terenach, które były okupowane przez Rosjan. Z zdeterminowaniem pracują teraz nad przywróceniem ruchu do Izium.

Po udanej kontrofensywie Sił Zbrojnych Ukrainy, na masztach w wielu miejscowościach ponownie zawitały ukraińskie flagi. Dla ukraińskich władz wyzwolenie kolejnych miast oznaczało organizację prac, które pozwolą na odbudowę infrastruktury łączącej miejscowości z obwodu charkowskiego.

Przypomnijmy, że 8 września Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły miasto Bałaklija, które było okupowane przez Rosjan. Ukraińscy kolejarze natychmiast przystąpili do prac, aby przywrócić połączenie kolejowe z Charkowa. Bałaklija znajduje się w obwodzie charkowskim i jest oddalone od Charkowa o 95 kilometrów. Ukraińscy kolejarze natychmiast przystąpili do prac, aby połączyć miasto ponownie z siecią kolejową. Już 15 września pociągi ponownie zaczęły kursować z Charkowa do Bałakliji. Warto wskazać, że kontynuacja tego samego szlaku z Charkowa prowadzi dalej do Izium, który jest w tym momencie docelowym punktem kolejarzy.

Jak poinformował Minister Infrastruktury Aleksander Kubrakov, dotychczas przywrócono połączenia kolejowe do 45 miejscowości w obwodzie charkowskim. Teraz trwają prace, aby pociągi dojechały również i do miasta Izium. W tym momencie saperzy nadal mają pracować na szlakach Charków – Izium, Charków – Kozacha Lopan (tuż przy granicy z Rosją) oraz Charków – Kupiańsk.

Ukraińscy kolejarze na odbitych terenach spotykają się z mocno zniszczoną infrastrukturą kolejową. Prezes Kolei Ukraińskich zrelacjonował proces odbudowy szlaku do miasta Bałaklija, gdzie niektóre odcinki były wysadzone, zaminowane, czasami tory były zniszczone przez ciężki sprzęt wojskowy, który przez nie przejeżdżał – więcej informacji. Jak informuje Kubrakov, w tym momencie w odbudowę szlaków zaangażowanych jest około 100 kolejarzy, a także kilkadziesiąt jednostek specjalnego sprzętu.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności