Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy dot. wymagań zdrowotnych dla kandydatek i kandydatów ubiegających się o świadectwo maszynisty. Od teraz swoją przygodę za nastawnikiem mogą rozpocząć osoby noszące okulary.
W Polsce brakuje maszynistów. Jest ich niedobór, chociaż nie można powiedzieć, że kandydatów brakuje, bo dotychczas chętnych było wielu, ale na chęciach się kończyło, bo podczas badań lekarskich nawet niewielka wada wzroku mogła pokrzyżować plany. Nie przyjmowano do świadomości, że kandydat może nosić okulary korekcyjne. Przez już przestarzałe przepisy, mówiło się, że „nie mogłem zostać maszynistą, więc teraz jestem kapitanem Airbusa”, jeżeli chodzi o przepisy dot. wady wzroku to łatwiej było zostać pilotem niż maszynistą.
Zgodnie z wyliczeniami Urzędu Transportu Kolejowego, w 2031 roku zatrudnionych powinno być 22 ty. maszynistów, tymczasem w 2020 roku było ich 13,5 tys. Ustawa z dnia 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych zawiesiła do 31 stycznia 2021 r. przeprowadzanie badań lekarskich i psychologicznych w celu uzyskania licencji i świadectwa maszynisty. To przez blisko 2 lata wcale sytuacji nie poprawiło. Na kolei kadrowcy muszą zmagać się z luką pokoleniową, ponieważ większość maszynistów to osoby, które osiągnęły 50 rok swojego życia, a najliczniejsza grupa to pracownicy w wieku 55-60 lat.
Biorąc pod uwagę fakt, że liczna grupa stopniowo odchodzi na emeryturę, a jednocześnie wzrasta praca przewozowa, UTK wskazało że konieczne jest zatrudnienie minimum 16,7 tys. nowych maszynistów do 2031 roku – więcej informacji.
Ministerstwo Infrastruktury widząc zagrożenie, zdecydowało się na zmianę treści rozporządzenia w sprawie wymagań zdrowotnych, badań lekarskich i psychologicznych oraz oceny zdolności fizycznej i psychicznej osób ubiegających się o świadectwo maszynisty albo o zachowanie jego ważności.
Zmiany dotyczą przede wszystkim chorób cywilizacyjnych, czyli wady wzroku i słuchu. Osoby ubiegające się o świadectwo maszynisty albo zachowanie jego ważności będzie musiała spełnić następujące wymagania dotyczące narządu wzroku:
- ostrość wzroku z korekcją lub bez wynosi 1,0, nie mniej niż 0,5 dla oka gorzej widzącego;
- dopuszczalna maksymalna korekcja za pomocą soczewek kontaktowych lub szkieł wynosi przy nadwzroczności +5, a przy krótkowzroczności –8;
- widzenie na odległości bliskie i pośrednie jest wystarczające z korekcją lub bez korekcji;
Natomiast wymagania dotyczące słuchu są następujące:
- słuch jest wystarczający do prowadzenia rozmowy telefonicznej i do usłyszenia sygnałów ostrzegawczych i komunikatów radiowych;
- osoba badana słyszy szept każdym uchem oddzielnie z odległości 2 m;
- niedosłuch ucha gorzej słyszącego jest na poziomie nie wyższym niż 40 dB przy częstotliwościach 500 i 1000 Hz;
- niedosłuch ucha gorzej słyszącego jest na poziomie nie wyższym niż 45 dB przy częstotliwości 2000 Hz;
Przepisy weszły w życia z dniem 1 stycznia 2023 roku.