Ekonomia i rynek Konferencje i spotkania Polityka Wiadomości

Już oficjalnie: CPK w Stanisławowie w gminie Baranów

Już oficjalnie: CPK w Stanisławowie w gminie Baranów fot. P. Tracz / KPRM

Dziś podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Ministrów ogłoszono oficjalną lokalizację CPK – będzie to Stanisławów w gminie Baranów.

Tak jak pisaliśmy tutaj (http://www.nakolei.pl/centralny-port-komunikacyjny-baranowie/) krążyła nieoficjalna informacja na temat lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma niebawem powstać na terenie Polski. Dziś wiemy już oficjalnie, że mowa o wsi Stanisławów w gminie Baranów. Pozostaje czekać na przyszłotygodniowe przedstawienie uchwały zatwierdzającej lokalizację. Dziś Rada Ministrów przyjęła koncepcję, która została przedstawiona przez pełnomocnika ds. CPK Mikołaja Wilda.

Jak powiedział Mikołaj Wild: – Jesteśmy w dialogu z jednostkami samorządu terytorialnego, ponieważ zależy nam na tym, aby ta inwestycja była wzorcowym przykładem pogodzenia interesu ogólnego i interesu mieszkańców okolicznych miejscowości.

Port ma znajdować się we wsi Stanisławów i nosić nazwę ,,Solidarność”. W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiona uchwała określająca lokalizację i harmonogram prac związanych z powstawaniem CPK. Najbardziej optymalną lokalizacją Portu miała być miejscowość położona między Warszawą a Łodzią.

Sercem komunikacji zostanie Stanisławów – wieś w gminie Baranów koło Grodziska Mazowieckiego w województwie mazowieckim. Miejsce to integruje różne kanały transportowe – drogowy (autostrada A2) i kolejowy (linia kolejowa z Warszawy do Żyrardowa).

Mikołaj Wild poinformował również o trwających pracach nad specustawą mającą na celu przyspieszenie działań inwestycyjnych dot. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego.