NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Józef Piłsudski został patronem Dworca Głównego w Krakowie

Józef Piłsudski został patronem Dworca Głównego w Krakowie

Redakcja
Fot. Krakow.pl

Od dziś Dworzec Główny w Krakowie, jako trzeci w Polsce, ma swojego patrona. Podczas oficjalnych uroczystości nadano mu imię Józefa Piłsudskiego – jednej z najwybitniejszych postaci w historii Polski. Z tej okazji w holu z kasami biletowymi odsłonięty został okolicznościowy mural.

11 maja 2021 roku, w przeddzień 86. rocznicy śmierci Józefa Piłsudskiego, Dworzec Główny w Krakowie otrzymał imię jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych Polaków. Uroczystość na dworcu poprzedzona została mszą świętą w Katedrze na Wawelu w intencji Marszałka Józefa Piłsudskiego i pracowników Polskich Kolei Państwowych, której przewodniczył ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. Następnie przedstawiciele PKP S.A. i zaproszeni goście złożyli kwiaty w krypcie Marszałka, na grobie Pary Prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich oraz przy pomniku Św. Jana Pawła II.

Podczas uroczystości na nowym dworcu Kraków Główny, w holu kasowym, odsłonięty został okolicznościowy mural przedstawiający sylwetkę J. Piłsudskiego. Uczestnicy wydarzenia złożyli również kwiaty przy tablicy pamiątkowej z 1932 r. ufundowanej przez Kolejowe Przysposobienie Wojskowe. W wydarzeniu związanym z nadaniem krakowskiemu Dworcowi Głównemu imienia uczestniczyli m.in.:

 • Maciej Michałowski, dyrektor biura ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka,
 • Józef Leśniak, wicewojewoda małopolski,
 • Jan Kowalski, dyrektor biura programu „Niepodległa”,
 • gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa – prezes zarządu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej wraz z członkami Związku i ks. kapelanem,
 • Łukasz Smółka, wicemarszałek województwa małopolskiego,
 • Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta miasta Krakowa,
 • Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku,
 • dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie,
 • Hieronim Sieński, pracownik Instytutu Józefa Piłsudskiego,
 • ks. arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski,
 • Józef Hałyk, komendant główny Straży Ochrony Kolei wraz z komendantami regionalnymi,
 • Barbara Miszczuk, przewodnicząca Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” przy PKP S.A., członek rady nadzorczej PKP S.A.,
 • Maciej Baranowski, członek rady nadzorczej PKP S.A.,
 • Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A. wraz z przedstawicielami kadry zarządzającej spółki,
 • Katarzyna Kucharek, prezes zarządu Fundacji Grupy PKP oraz
 • pan Andrzej Onyszkiewicz, prawnuk Józefa Piłsudskiego.

Hołd Pierwszemu Marszałkowi Polski

Przez wiele lat, zarówno w Polsce, jak i na świecie, swoich patronów miały głównie ulice, aleje, place, szkoły, wyższe uczelnie czy inne obiekty użyteczności publicznej. Imiona nadawane były także lotniskom i dziś w naszym kraju w nazwach większości pasażerskich portów lotniczych znajdują się imiona ich symbolicznych opiekunów. Dzisiejsze nadanie patronatu dworcowi Kraków Główny to wydarzenie ważne z kilku powodów. Przede wszystkim jest to wyraz hołdu złożonego Pierwszemu Marszałkowi Polski przez kolejarzy, ale także pewna konsekwencja działań zapoczątkowanych 5 stycznia 2019 roku na Dworcu Centralnym w Warszawie, któremu od tego czasu patronuje Stanisław Moniuszko. Kraków to najchętniej odwiedzane przez turystów, w tym gości zagranicznych, miejsce w Polsce, stąd tak istotne jest, aby głównemu dworcowi, będącemu współczesną bramą miasta, patronował jeden z najwybitniejszych Polaków – mówi Krzysztof Mamiński, Członek Zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Skażonych niewolą nauczył honoru bronić, wiarę we własne siły wskrzeszać, dumne marzenia z orlich szlaków na ziemię sprowadzać i twardą rzeczywistość zmieniać. Dał Polsce wolność, granice, moc i szacunek – gen. zw. Stanisław Władysław Śliwa, prezes zarządu Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej przytoczył fragment przemówienia prezydenta Polski Ignacego Mościckiego wygłoszonego na pogrzebie Marszałka.

Kraków Główny

Dworzec Kraków Główny został ukończony w lutym 2014 roku jako jeden z elementów Krakowskiego Centrum Komunikacyjnego, w skład którego wchodzą również dworzec autobusowy MDA oraz przystanki i inne elementy infrastruktury komunikacji miejskiej. Połączony siecią korytarzy, tuneli, wind i schodów ruchomych obiekt jest pierwszym w całości podziemnym dworcem kolejowym w Polsce. Korzysta z niego kilkanaście milionów pasażerów rocznie. Do zlokalizowanego pod peronami podziemnego dworca przeniesiona została obsługa podróżnych, która wcześniej prowadzona była w pochodzącym z 1847 roku budynku starego Dworca Głównego. Dziś w zabytkowym budynku dworcowym, wciąż należącym do Polskich Kolei Państwowych, mieszczą się m.in. biura Muzeum Fotografii w Krakowie i filia Biblioteki Kraków. Planowane jest także zagospodarowanie części obiektu na potrzeby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Dworzec Kraków Główny jest trzecim tego typu obiektem w Polsce, który otrzymał swojego patrona. Na początku 2019 roku stołeczny Dworzec Centralny otrzymał imię Stanisława Moniuszki, a w listopadzie 2020 roku, z inicjatywy Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej, dworcowi Warszawa Wschodnia nadano imię Romana Dmowskiego. Swoich patronów mają także wybrane dworce w innych państwach Europy. Przykładowo pod koniec 2006 roku główny dworzec kolejowy Rzymu, Roma Termini, otrzymał imię Jana Pawła II, a rok później dworcowi w hiszpańskiej Maladze nadano imię Marii Zambrano, co znalazło odzwierciedlenie także w oficjalnej nazwie całej stacji.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności