NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Jest umowa CPK dotycząca wniosku o wydanie decyzji środowiskowych dla budowy nowej linii nr 85

Jest umowa CPK dotycząca wniosku o wydanie decyzji środowiskowych dla budowy nowej linii nr 85

Redakcja
Fot. PKP Intercity

Centralny Port Komunikacyjny podpisał z firmą Multiconsult Polska umowę na opracowanie materiałów do wniosków o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia stanowiącego projekt nr 00100010 pn. „Budowa linii kolejowej nr 85 na odc. Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź Niciarniana (bez odcinka w obrębie Węzła kolejowego CPK) i uzyskanie w oparciu o ww. materiały przedmiotowej decyzji.

Za wskazane powyżej prace trzeba będzie zapłacić 3 850 000.00 PLN netto. To więcej niż pierwotnie CPK planował przeznaczyć na ten cel. Szacunki określono na 2 592 000.00 PLN netto.

Jak już informowaliśmy na łamach portalu NaKolei.pl linia kolejowa nr 85 należy do sieci bazowej pasażerskiej TEN-T (jako planowana linia kolejowa dużych prędkości), tym samym odnoszą się do niej wszelkie wymagania interoperacyjnego systemu kolei UE.

Efektem budowy nowej linii nr 85 Warszawa – CPK – Łódź – Sieradz – Kalisz – Poznań będzie przede wszystkim włączenie Centralnego Portu Komunikacyjnego w system transportu kolejowego. Dzięki temu istotnie skróci się czas jazdy w relacjach pomiędzy Warszawą, Łodzią i Poznaniem oraz Wrocławiem, co przyczyni się do wzrostu konkurencyjności transportu kolejowego pomiędzy tymi miastami. Budowa nowej linii ma umożliwić także przeniesienie części ruchu z odcinka Warszawa – Poznań istniejącej linii kolejowej nr 3, to natomiast zwolni jej przepustowość, stwarzając korzystne warunki do rozwoju ruchu pasażerskiego regionalnego i towarowego.

Przypomnijmy, że zamawiający wymagał, aby z uwagi na wyłączenie obszaru Węzła Kolejowego CPK z zakresu zamówienia, Wykonawca opracował dwa zestawy materiałów: jeden dla odcinka od początku LK85 do Węzła CPK (ekran DW579) i drugi dla odcinka od Węzła CPK (ekran DK50) do punktu końcowego na st. Łódź Fabryczna (w rejonie peronu przystanku Łódź Niciarniana) wraz z łącznicami i infrastrukturą towarzyszącą przynależną do tych odcinków.

Przygotowanie każdego zestawu materiałów stanowiących przedmiot zamówienia obejmuje:

  1. Opracowanie raportu o oddziaływaniu na środowisko;
  2. Sporządzenie pozostałych załączników do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wymaganych zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności pozyskanie i opracowanie map ewidencyjnych;
  3. Opracowanie projektu wniosku o nadanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach rygoru natychmiastowej wykonalności;
  4. Świadczenie usług konsultacyjnych w trakcie procedury uzyskiwania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, aż do uzyskania przymiotu ostateczności (złożenie wniosku o wydanie decyzji o środowiskowej leży w gestii zamawiającego).
Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności