NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Jest rozstrzygnięcie programu Kolej Plus! Dwukrotnie zwiększono budżet projektu

Jest rozstrzygnięcie programu Kolej Plus! Dwukrotnie zwiększono budżet projektu

Redakcja
Międzychód. Fot. Wiki Commons

Do II etapu programu Kolej Plus zostało złożonych 47 wniosków wraz z przygotowaną dokumentacją studiów planistyczno-prognostycznych. PKP Polskie Linie Kolejowe oceniły dokumenty i wybrały 34 projekty, które zostaną zrealizowane.

Samorządy do 24 listopada złożyły do siedziby PKP Polskich Linii Kolejowych dokumenty z opracowanym wstępnym studium planistyczno-prognostycznym. Dokumenty dotyczyły 47 projektów o szacowanej wartości około 18 mld zł, które obejmują łącznie długość około 1500 km linii. Chociaż budżet Rządowego Programu wyniósł początkowo 6,6 mld zł, w tym 1 mld to środki jednostek samorządu terytorialnego (15%). A więc kolejarze mieli trudne zadanie, ponieważ znaczna część projektów musiała zostać odrzucona z powodu brakującego budżetu. Chociaż warto wskazać, że do II etapu zakwalifikowało się 79 projektów, natomiast część samorządów zrezygnowało z przeprowadzenia studiów przygotowawczych, które wiążą się ze sporymi kosztami, a pewności wykonania inwestycji i tak nie było. Z takiego założenia wyszedł m.in. woj. zachodniopomorskie – więcej informacji. Chociaż dzisiaj Rząd poinformował, że zwiększono prawie dwukrotnie budżet Programu, z 5,6 mld  zł (środków budżetu państwa) do 11 mld zł.

Przypomnijmy, że ze zgłoszonych 47 projektów, dotyczyła 24 miast, które nie mają pasażerskich połączeń kolejowych. Złożone dokumentacje dotyczyły łącznie 42 miasta, z ponad 10 tys. mieszkańcami. W puli 47 projektów znalazło się 39 liniowych, w tym 13 o łącznej długość ok. 450 km dotyczących odbudowy lub poprawy parametrów nieczynnych linii. 9 projektów dotyczy budowy nowych linii o łącznej długości około 300 km. Rewitalizacji linii dotyczy 7 projektów o łącznej długość około 710 km. Jest 8 projektów punktowych związanych z budową nowych przystanków.

Bardzo się cieszę, że możemy dzisiaj przedstawić niezwykle ważny program dla całej Polski. Program, który mówi o odtworzeniu linii kolejowych. Sprawne i sprawcze państwo musi potrafić zajmować się wieloma sprawami jednocześnie. Wraca moda na kolej i bardzo się z tego cieszę. Bo kolej jest tym środkiem komunikacji, który jest bezpieczny, sprawny, szybki i przyjazny dla środowiska – powiedział Premier Mateusz Morawiecki – Polska nie może się rozwijać tylko fasadowo, musi być fundament i tym fundamentem jest zapewnienie osi komunikacyjnej, tego co zwiększa możliwości rozwojowe również mniejszych miejscowości i terenów wiejskich – dodał.

Jak poinformował Premier Morawiecki, zdecydowano się zwiększyć budżet programu Kolej Plus.

Dzisiejszy dzień można nazwać dniem historycznym. Program Kolej Plus wchodzi w nową decydującą fazę. Dzięki decyzji Premiera, którą dzisiaj potwierdzi Rada Ministrów, Program dostanie dodatkowy zastrzyk zamiast 5,6 mld zł, ponad 11 mld złotych – wytłumaczył Minister Aktywów Państwowych, Jacek Sasin.

Wybrano 34 projekty

Jak poinformował Minister Infrastruktury, Andrzej Adamczyk. Zrealizowane zostaną 34 projekty, których wartość to 11 mld zł, a prace obejmą łącznie 1203 km linii kolejowych. To m.in. projekt odbudowy trasy do Międzychodu, jak i dużego projektu budowy nowej trasy Zegrze – Przasnysz.

Program obejmuje 34 inwestycje. To dwa razy więcej niż w pierwotnym zamyśle – poinformował Wiceminister Infrastruktury, Andrzej Bittel.

Zakwalifikowane projekty: 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności