Przewozy towarowe Wiadomości
Partnerzy działu

Przewozy towarowe

Przewozy towarowe · aktualności · statystyki · PKP Cargo· przewoźnicy. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: Przewozy towarowe.

Jest porozumienie PKP CARGO i Kolei Litewskich ws. ułatwień przy przewozach towarowych!

Jest porozumienie PKP CARGO i Kolei Litewskich ws. ułatwień przy przewozach towarowych! Fot. PKP Cargo

PKP CARGO S.A. porozumiały się z Kolejami Litewskimi w sprawie wprowadzenia wzajemnych ułatwień przy przewozach towarowych. Odpowiednie dokumenty zostały podpisane podczas konferencji we Wrocławiu- poinformował na Twitterze przewoźnik.

Chodzi o parafowanie aneksu do Porozumienia granicznego PKP CARGO i AB Lietuvos Geležinkeliai (LG), przedmiotem którego jest możliwość stosowania uproszczonej technologii granicznej poprzez zastosowanie zasady zaufania technicznego i handlowego.

Dokument podpisali: Witold Bawor, członek zarządu ds. operacyjnych PKP CARGO S.A. i Egidijus Lazauskas, dyrektor Dyrekcji Przewozów Towarowych LG. W ceremonii uczestniczyli prezes PKP S.A. Krzysztof Mamiński i Dyrektor Generalny LG Mantas Bartuška.

Witold Bawor tłumaczy, że porozumienie spowoduje, że nie będzie już kontroli technicznej i handlowej pociągów na granicy polsko-litewskiej, uznawane będą dokumenty sporządzone w miejscu nadania ładunku i odprawy pociągu. To skróci czas przejazdu składów towarowych.

Jest to kolejny krok do podniesienia konkurencyjności kolei w stosunku do polsko-litewskiego transportu samochodowego. Strategicznym Celem PKP CARGO i LG jest bowiem przejęcie części ładunków, które teraz są wożone samochodami- powiedział Witold Bawor.

Podobne regulacje Polska ma uzgodnione z innymi krajami unijnymi. Wprowadzenie tych ułatwień jest możliwe z uwagi na to, że Polska i Litwa należą do UE, więc nie ma między nami granicy celnej.