Tabor Transport miejski Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Jednak Hyundai dostarczy tramwaje dla stolicy. Bartelski: “Teraz czekają nas tylko formalności”

Jednak Hyundai dostarczy tramwaje dla stolicy. Bartelski: “Teraz czekają nas tylko formalności” Fot. NaKolei.pl

Tramwaje Warszawskie opublikowały komunikat, w którym poinformowały, że można już podpisać umowę na nawet 213 tramwajów dla Warszawy.

Obowiązkowa kontrola uprzednia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych została zakończona i nie wykazała żadnych uchybień i naruszeń przepisów w przetargu Tramwajów Warszawskich. A to oznacza, że podpisanie umowy na nawet 213 nowych tramwajów dla Warszawy będzie możliwe jeszcze w czerwcu.

Teraz czekają nas tylko formalności, jak na przykład złożenie przez producenta gwarancji należytego wykonania umowy, ustalimy także datę podpisania tej umowy. Spodziewam się, że nastąpi to bardzo szybko, prawdopodobnie jeszcze w czerwcu. Nowe wagony wyjadą na nowe trasy np. do Wilanowa czy na Gocław. Pojadą także po tych które istnieją. W zamówieniu podstawowym kupimy 123 tramwaje i jeżeli znajdziemy pieniądze, to także 90 w ramach opcji. Razem do 213 pojazdów- podkreślił Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich.

Bartelski dodał, że cena jaką zaproponował Hyundai Rotem Company za te 213 tramwajów (ok. 1 mld 800 mln zł netto) była jedyną ofertą, jaka mieściła się w ich kosztorysie.

Z uwagi na różne potrzeby przewozowe kupujemy kilka rodzajów tramwajów, o różnej długości, jednokierunkowe i dwukierunkowe. Wszystkie oczywiście będą niskopodłogowe, co oznacza, że będę przyjazne niepełnosprawnym i opiekunom z dziećmi w wózkach. Będzie w nich klimatyzacja i monitoring- zauważył prezes Tramwajów Warszawskich.

Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE. Tramwaje w ramach zamówienia podstawowego wybrany producent powinien dostarczyć do końca 2022 roku, a w ramach opcji do końca 2023 roku. Dostawy wagonów rozpoczną się w ciągu 22 miesięcy od podpisania umowy.