Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Wiadomości

Japonia: Pociąg pędził 280 km/h z otwartymi drzwiami. Zawinił sprzątacz

Japonia: Pociąg pędził 280 km/h z otwartymi drzwiami. Zawinił sprzątacz fot. Pixabay

Pociąg dużej prędkości podczas podróży z Sendai do Tokio pędził z prędkością 280 km/h, w czasie gdy maszynista zobaczył kontrolkę informującą o otwartych drzwiach. Osoba sprzątająca pociąg zapomniała zablokować mechanizm umożliwiający ręczne otwiera`nie drzwi.

Cały incydent miał miejsce 21 sierpnia w porannych godzinach czasu lokalnego. Maszynista natychmiast zatrzymał awaryjnie pociąg gdy zauważył informację o niezamkniętych drzwiach. Wprowadzono 15 minutowy postój pociągu, który znajdował się w tunelu w okręgu Shibata w celu sprawdzenia składu przez obsługę.

Obsługująca połączenie East Japan Railway Company poinformowała, że do incydentu doszło, ponieważ osoba sprzątająca pociąg zapomniała zablokować mechanizm umożliwiający ręczne otwieranie drzwi. Japońskie ministerstwo transportu zwróciło się do przewoźnika z prośbą o uniemożliwienie powtórnego wystąpienia takiej sytuacji.

Japońskie media twierdzą, że pociąg z otwartymi drzwiami przejechał ok. 4km. Awaryjne hamowanie i przymusowy postój spowodowały 19 – minutowe opóźnienie pociągu. Natomiast incydent spowodował opóźnienie 7 innych pociągów, których opóźnienie wynosiło maksymalnie 28 minut.

Nikomu z 340 pasażerów nic się nie stało.

Japońska sieć linii kolejowych Shinkansen została stworzona dla superszybkich pociągów, osiągających prędkość maksymalną do 405 km/h. Skład, który brał udział w środowym incydencie, może rozpędzać się do 320 km/h.

ai/ JapanTimes, Rzeczpospolita