Kolej jest dla ludzi Konferencje i spotkania Przewozy pasażerskie

Jan Kiepura zaśpiewa w sobotę w pociągu z Nowego Sącza do Krynicy

Jan Kiepura zaśpiewa w sobotę w pociągu z Nowego Sącza do Krynicy fot. Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei

W najbliższą sobotę 13 X na trasę kolejową Nowy Sącz – Krynica wyjedzie pociąg retro w ramach projektu Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej. W tą wyjątkową podróż wyruszy ponad 300 osób. Gościem specjalnym przejazdu będzie sam wielki tenor Jan Kiepura. Zachwyci on swoimi występami podczas postojów w Nowym Sączu, Starym Sączu, Żegiestowie, Muszynie i Krynicy.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” ma na celu promocję atrakcji turystycznych oraz dziedzictwa historii kolei w Małopolsce. Obejmuje przejazdy historycznym taborem kolejowym ze Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce wraz z atrakcjami na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach.

Projekt realizowany jest w oparciu o zasoby Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce oraz najpiękniejsze trasy kolejowe Małopolski. Szczególnie uwzględniając odcinek dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej przebiegającym na terenie Województwa Małopolskiego, w tym uznawanej za jedną z najpiękniejszych w Polsce i w Europie ponad 130-letniej trasy Chabówka –Nowy Sącz. W sobotę 13 października 2018 roku korzystając z uroków jesieni w Beskidzie Sądeckim turystyczny skład retro przejedzie przepiękną widokowo trasą z Nowego Sącza do Krynicy. Gościem specjalnym przejazdu będzie Jan Kiepura, który swoimi występami na stacjach pośrednich urozmaici przejazd pociągiem w Dolinie Popradu.

Pierwszy przejazd w tym roku

W programie wydarzenia przewidziano m.in. występy muzyczne w pociągu i na stacjach, poczęstunek, festyn dworcowy na stacji w Muszynie. Możliwe też będzie zwiedzanie Izby Tradycji Kolejarzy Węzła Sądeckiego. Udział wezmą również przewodnicy PTTK, którzy opowiedzą o najciekawszych atrakcjach turystycznych regionu. Następnego dnia, w niedzielę 14 października skład przejedzie trasą z Nowego Sącza do Chabówki. Będzie to pierwszy w tym roku przejazd pociągu z postojami na wybranych stacjach. Po drodze zatrzyma się na pikniki na stacjach w Męcinie, Dobrej, Kasinie Wielkie, Mszanie Dolnej i Rabce Zdrój. Podróż zakończy się późnym popołudniem w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce.

Skład pociągu zestawiony parowozu Ty42-107 z 1946 roku oraz wagonów retro z lat 1925 – 1963. Zapraszamy wszystkich chętnych do przybycia na małopolskie stacje kolejowe w tym dniu i obejrzenia zabytkowego parowozu i wagonów. Będzie można otrzymać upominki od partnerów projektu oraz zwiedzić lokomotywę i wagony od środka. Dodatkowo, w sobotę 13 X wszyscy chętni mogą się wybrać na dwa dodatkowe kursy na trasie z Krynicy do Muszyny i z powrotem. Przejazdy będą ogólnodostępne – każdy zainteresowany może przyjść na stację i wsiąść do pociągu retro z Krynicy: o godzinie 12:40, 14:20, z Muszyny: o godzinie 13:30, 15:05.

Rozkład jazdy Nowy Sącz – Krynica (sobota 13 X): Nowy Sącz 08:57, Stary Sącz 9:13, Piwniczna Zdrój 10:01, Muszyna 11:12, Krynica 12:10. Powrót z Krynicy o 16:20
przyjazd do Nowego Sącza o 18:57.
Rozkład jazdy Nowy Sącz – Chabówka (niedziela 14 X): Nowy Sącz 9:30, Marcinkowice 9:50, Męcina 10:18, Limanowa 11:15, Dobra 12:22, Kasina 13:19, Mszana Dolna 13:48, Rabka Zdrój 14:27, Chabówka 14:42.

Projekt „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” jest realizowany przez Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”. Partnerem strategicznym wydarzenia jest PKP CARGO.

Więcej informacji na stronie www.kolejegalicyjskie.pl