Ekonomia i rynek

Jak Kulczyk na rosyjskim węglu biznesy robi

Jak Kulczyk na rosyjskim węglu biznesy robi

W 2009 roku Kulczyk Investments nabył 90% udziałów w spółce, operującej i zarządzającej nowoczesnym, kolejowym terminalem przeładunkowym na granicy Polski z Obwodem Kaliningradzkim – firmie Chemikals. Natomiast w 2013 roku firma logistyczna PEKAES SA przejeła 100% udziałów w Chemikals. Do kogo należy PEKAES SA? Do Kulczyk Holding…

Firma położona jest w Braniewie, przy kolejowym przejściu granicznym Braniewo – Mamonowo. Jest to największy i najnowocześniejszy w regionie terminal umożliwiający przeładunek towarów masowych z wagonów rosyjskich o szerokim rozstawie kół na wagony europejskie, m.in węgla.
 
W 2013 r. na nasz rynek z Rosji trafiło 7 mln ton z 11 mln ton importowanego węgla w ogóle. Natomiast w tym roku import ze wschodniej strony będzie o jedną trzecią większy.
 
Firma Jana Kulczyka ma w Braniewie de facto supernowoczesną sortownię rosyjskiego węgla. Każda tona węgla z Rosji przechodzi przez firmy Kulczyka. Część tego węgla jest przepakowywana, ulepszana i sprzedawana dalej jako inne produkty, m.in typu”ekogroszek”.