Strona główna » Wiadomości » Jak JNS wpływa na bezpieczeństwo kolejowe w UE

Jak JNS wpływa na bezpieczeństwo kolejowe w UE

Redakcja
Fot. ERA

Joint Network Secretariat (JNS) jest zespołem ekspertów przy Agencji Kolejowej Unii Europejskiej (ERA). Jego zadaniem jest analiza wybranych zdarzeń kolejowych, tj. wypadków i incydentów lub problemów, które oddziałują na rynek kolejowy Unii Europejskiej.

JNS – skład i zadania

Grupa zadaniowa JNS składa się z przedstawicieli Agencji Kolejowej Unii Europejskiej (ERA), krajowych organów ds. bezpieczeństwa (NSA), krajowych organów dochodzeniowych (NIB) i przedstawicieli rynku kolejowego UE (GRB). Eksperci są nominowani zgodnie z kompetencjami wymaganymi do rozwiązania konkretnego problemu (zdarzenia).

Procedury JNS (Wspólnego Sekretariatu Sieci) mają harmonizować wszelkie działania podejmowane w całej UE w związku z wybranymi zdarzeniami kolejowymi lub problemami, które wpływają na bezpieczeństwo ruchu kolejowego w UE.

Procedury

Każdy podmiot z sektora kolejowego może złożyć wniosek do Panelu JNS o rozpoczęcie procedury. Należy skorzystać z formularza zgłoszeniowego, który dostępny jest na stronie ERA. Natomiast to Panel JNS decyduje o przyjęciu zgłoszenia, zastosowanej procedurze jego rozpatrywania, a także wskazuje główne zagadnienia, które powinny być rozważone w ramach pracy grupy. Panel JNS nominuje również członków, którzy zajmują się konkretnym zgłoszeniem. Wyniki dyskusji grupy zadaniowej dla konkretnego zagadnienia muszą zostać zatwierdzone przez Panel JNS.

Są dwa tryby rozpatrywania zgłoszeń – procedura normalna i pilna.

Celem procedury pilnej jest opracowanie zharmonizowanych dla całej Unii Europejskiej krótkoterminowych środków, które ograniczają ryzyko. Ma zapewnić bezpieczeństwo i interoperacyjność w odniesieniu do analizowanego zdarzenia lub zgłoszonego zagadnienia.

Natomiast celem normalnej procedury jest opracowanie zharmonizowanych dla całej UE środków średnio- i długoterminowych, aby zapobiegać występowaniu przyczyn zdarzeń w skuteczny i zrównoważony sposób.

Raporty końcowe

Wyniki pracy grup eksperckich nad zagadnieniami przyjętymi przez Panel JNS dostępne są na stronie ERA: Joint Network Sekretariat (JNS).

W raportach końcowych publikowane są zalecenia w zakresie zastosowania dodatkowych środków bezpieczeństwa dla podmiotów rynku kolejowego, tj. przewoźników kolejowych, podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie.

Zachęcamy do zapoznania się z wynikami pracy grupy zadaniowej i analiz zidentyfikowanych zagrożeń. Na stronie JNS publikowane są również proponowane środki bezpieczeństwa w ramach systemów zarządzania bezpieczeństwem i utrzymania, a także propozycje wprowadzenia odpowiednich środków bezpieczeństwa w przypadku możliwości wystąpienia podobnych zdarzeń.

 

Podobne artykuły