NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Irpień: Kolejarze zbudowali wagonowe miasteczko dla tych, którzy stracili dom przez rosyjską agresję

Irpień: Kolejarze zbudowali wagonowe miasteczko dla tych, którzy stracili dom przez rosyjską agresję

Redakcja
Fot. UZ

Ukraińscy kolejarze zbudowali „Żelazne Miasteczko” w Irpieniu. W mieście, które jest symbolem okrucieństwa toczonej wojny, gdzie mieszkańcy miasta potracili dachy nad głową.

Irpień jest symbolem rosyjskiej agresji na terytorium Ukrainy. Miasto udało się odbić i zmusić do wycofania się rosyjskich wojsk. Wiele osób w Irpieniu, Buczy i okolicach straciło dach nad głową. Tutaj Rada Miasta wspólnie z kolejarzami wyszli z inicjatywą, którzy zadecydowali o odstawieniu kilku wagonów w Irpieniu, tak aby służyły za tymczasowe miejsce zamieszkania dla osób, które straciły domy. Kolejarze swój projekt nazwali „Żelaznym Miasteczkiem”.

„Żelazne Miasteczko” w Irpeniu to wygodny kompleks do tymczasowego zamieszkania mieszkańców, którzy zostali bezdomni z powodu rosyjskiej agresji. Projekt został zrealizowany przez Koleje Ukraińskie z inicjatywy i przy wsparciu Rady Miejskiej Irpień we współpracy z World Central Kitchen – tłumaczą Ukraińcy.

Mer Irpienia poprosił nas o zorganizowanie tymczasowych lokum dla mieszkańców miasta, którzy stracili je w wyniku wojny z Rosją. Dzięki współpracy spółek Skarbu Państwa, władz samorządowych i przedsiębiorstw stworzyliśmy bardzo dogodny kompleks mieszkaniowy. Mój zespół i ja spędziliśmy tu kilka dni i z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że są zapewnione warunki do wygodnego tymczasowego życia – powiedział Ołeksandr Kamyshin, Prezes Zarządu Kolei Ukraińskich.

Cały kompleks składa się z 5 nowych wagonów sypialnych z łazienkami, wagonu łaźni, wagonu restauracyjnego. Oprócz wagonów odstawionych na bocznych torach, kompleks współtworzy plac zabaw dla dzieci, mini kino plenerowe, miejsce na grilla z altankami. Mieszkańcy „Żelaznego Miasteczka” mają także zapewniony dostęp do sieci, ten natomiast jest dostarczany jest za pośrednictwem Starlinka.

Każdy z wagonów sypialnych otrzymał swoje imię. Kolejarze nazwali wagony imionami: trenera Andrija Szewczenki, Orkiestry Kałusza, Angeliny Jolie, Światosława Wakarczuka, oraz Bono z zespołu U2.

Wjazd do miasteczka jest zamknięty, teren strzeżony. Nad porządkiem w miasteczku czuwają pracownicy Kolei Ukraińskich, posiłki zapewnia natomiast World Central Kitchen.

Ponadto dla mieszkańców Żelaznego Miasta dostarczono rowery i książki od ukraińskich wydawców. „Żelazne Miasto” znajduje się na ulicy Centralnej, 10 minut od stacji – informują kolejarze.

Na ten moment w miasteczku mieszka 19 rodzin.

Zobacz również: Ukraińscy kolejarze w miesiąc odbudowali most kolejowy! Pociągi wróciły do Irpień i Buczy [WIDEO]

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. Koleje Ukraińskie

Fot. UZ

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności