Przewozy towarowe Tabor Wiadomości
Partnerzy działu

Przewozy towarowe

Przewozy towarowe · aktualności · statystyki · PKP Cargo· przewoźnicy. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: Przewozy towarowe.

Inwestycje w intermodal

Inwestycje w intermodal Fot. PKP CARGO

PKP CARGO planują wydać 800 mln zł na intermodal i starają się o dofinansowanie w połowie tej inwestycji z funduszy unijnych.

O tych planach poinformował Krzysztof Mamiński,prezesa PKP Cargo. – Jest do zakupienia duża ilość platform. Wartość tego kontraktu to 800 mln zł, z czego dofinansowanie może stanowić 50 proc. Aplikujemy o 400 mln zł i czekamy na rozstrzygnięcie konkursu – powiedział Krzysztof Mamiński.

Prezes wyjaśnił, że te inwestycje to konieczność, jeśli przewoźnik chce wykorzystać rosnące zainteresowane transportem intermodalnym zwłaszcza na Nowym Jedwabnym Szlaku, oraz z i do polskich portów. Chodzi także o udrożnienie kolejowego przejścia granicznego i centrum logistycznego w Małaszewiczach. To miejsce to bowiem wąskie gardło na Nowym Jedwabnym Szlaku i choć PKP CARGO zrobiło wiele, aby usprawnić ruch pociągów, to są tu jeszcze spore rezerwy.

– Zarząd złożył już trzy wnioski o dofinansowanie projektów środkami Unii Europejskiej. Dwa dotyczą zakup platform intermodalnych, w tym jeden także w połączeniu z zakupem lokomotyw wielosystemowych, które będą realizować zadania większych przewozów na Nowym Jedwabnym Szlaku. Trzeci projekt dotyczy rozbudowy terminali na przejściu granicznym w Małaszewiczach – podsumował Krzysztof Mamiński.

Łącznie w tym roku nasz największy towarowy przewoźnik zainwestuje kwotę przekraczają nieznacznie 1 mld zł. To prawie tyle samo co w poprzednich dwóch latach łącznie (była to kwota około 1,1 mld zł). Krzysztof Mamiński podkreśla, że można takie inwestycje planować, bo spółka ma stabilną sytuację finansową.

Ważnym elementem programu inwestycyjnego będzie modernizacja taboru. 120 lokomotyw i kilku tysięcy wagonów towarowych. – Musimy mieć więcej taboru, skoro chcemy i będziemy wozić więcej ładunków – wyjaśnił prezes. Na razie natomiast nie są planowane  duże projekty zakupowe standardowego taboru.