KDP Kolej na świecie Wiadomości
Partnerzy działu

KDP

KDP · aktualności · prace studialne · przetargi. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: KDP.

InOui zastąpi TGV Prem

InOui zastąpi TGV Prem Fot. SNCF

Francuskie koleje państwowe – SNCF – poinformowały o wprowadzeniu nowej strategii rynkowej na krajowych liniach kolei dużych prędkości.

 

Jej głównym elementem jest rebranding marki TVG, połączony z nowa ofertą dla pasażerów. Przewoźnik poinformował na swoje stronie internetowej, że 2 lipca na trasie Paryż-Bordeaux przez Tours pojawi się pociąg pod nową marką – „inOui” („niesłychany”). Ta marka zastąpi w ciągu kilku lat pociągi marki TGV Prem, czyli w najwyższej klasie – Premium.

SNCF poinformowała o zainwestowaniu 1,5 mld euro w zakup nowych pociągów OCEANE do obsługi połączeń klasy „inOui”. Dodatkowe 300 mln euro zostanie wydane na wyposażenie składów w nowoczesny sprzęt elektroniczny, w tym darmowe WiFi. Ponadto 5 tys. pracowników obsługujących podróżnych przejdzie dodatkowe szkolenie. Mają być też ułatwienia w kupowaniu biletów. To wszystko powinno spowodować, że z szybkich pociągów SNCF będzie korzystać więcej pasażerów, co zapewni znaczący wzrost przychodów.

Pociągi „inOui” są przeznaczone dla zamożniejszych pasażerów, którzy są gotowi zapłacić więcej za podróż w komfortowych warunkach. Natomiast inna marka SNCF – Ouigo – ma przyciągnąć masowego klienta. Tańsze pociągi TGV zostały wprowadzone w 2013 roku, aby pomóc kolei w walce o pasażerów z tanimi liniami lotniczymi.

Tutaj, jak mówi przewoźnik, oferta będzie poprawiana, ale zachowane zostaną podstawowe regulacje, takie jak zakupy biletów tylko przez Internet, dopłata do bagażu (można zabrać w cenie biletu tylko jedną sztukę bagażu i podręczną torbę) i za dostęp do gniazdka elektrycznego (2 euro). Ponadto ściśnięcie foteli (jak robią to tanie linie lotnicze) pozwala na zabranie 1200 pasażerów, podczas gdy standardowy TGV ma około 1000 miejsc.