Przewozy pasażerskie Tabor Wiadomości
Partnerzy działu

Impuls z wizerunkiem Stanisława Moniuszki wyjeżdża w trasę

Impuls z wizerunkiem Stanisława Moniuszki wyjeżdża w trasę Fot. UMWZ

W środę, 24 kwietnia odbyła się uroczystość nadania pociągowi imienia wielkiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Będzie to kolejny niezwykły pojazd w taborze Pomorza Zachodniego- donosi biuro prasowe UMWZ. 

Pociąg im. Stanisława Moniuszki z zewnątrz jest oklejony wizerunkiem kompozytora. Informacje o artyście można zobaczyć również wewnątrz pojazdu.

Za kilka dni będziemy obchodzić 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki. Mówimy o nim, że jest kompozytorem zapomnianym i niedocenianym. Chcemy przypomnieć jego sylwetkę i utwory. W regionie zaplanowaliśmy ponad 40 wydarzeń nie tylko stricte artystycznych, ale i takich jak to. Łączymy muzykę z komunikacją i transportem – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz.

Słuchajcie Moniuszki, bo warto – dodał dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel, który jest koordynatorem obchodów Roku Moniuszkowskiego w województwie zachodniopomorskim.

W tym roku przypada 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki – kompozytora, dyrygenta, dyrektora Teatru Wielkiego w Warszawie, twórcy polskiej opery narodowej. Obchody Roku Moniuszki przyniosą na Pomorzu Zachodnim dziesiątki wydarzeń, wśród nich: premiery, koncerty, konferencje, wystawy i spotkania poświęcone dokonaniom wybitnego kompozytora.

Punktem kulminacyjnym zachodniopomorskich obchodów Roku Moniuszkowskiego będzie „Piknik z Moniuszką” na Jasnych Błoniach 5 maja br., podczas którego 200 par zatańczy poloneza skomponowanego przez S. Moniuszkę. Warsztaty taneczne poprowadzi Krystyna Mazurówna. Na pikniku nie zabraknie atrakcji dla rodzin. Dla najmłodszych Opera przygotowuje grę miejską „MoniuszkoGo”, która połączy możliwości gry w sieci z przemieszczaniem się po realnych miejscach w pobliżu Jasnych Błoni- czytamy w komunikacie.

W niedzielę 5 maja 2019 r. na ulice Szczecina wyjedzie zabytkowy tramwaj. Wewnątrz pojazdu rozbrzmiewać będzie muzyka skomponowana przez Stanisława Moniuszkę, a podróż umilą artyści Opery na Zamku w strojach z epoki. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny.

pc/UMWZ