Kolej jest dla ludzi

Ile wydaliśmy na kolej?

Ile wydaliśmy na kolej?

Z raportu na temat wykonania budżetu państwa w 2014 roku wynika, że na kolej wydaliśmy około 7 mld zł.

Wiceminister infrastruktury i rozwoju Waldemar Sługocki poinformował podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, że wydatki na kolej w ubiegłorocznym budżecie wyniosły nieco ponad 7 mld zł, podczas gdy ogółem na transport wydaliśmy blisko 17 mld zł.

Sługocki sprecyzował, że prawie 3,5 mld zł pochłonęły inwestycje na liniach kolejowych, a kolejne prawie 1,9 mld zł utrzymanie  infrastruktury kolejowej. W stosunku do 2013 roku nastąpił wzrost wydatków na ten drugi cel o 655 mln zł. Oczywiście, większość pieniędzy inwestycyjnych to fundusze unijne.

Na co jeszcze wydaliśmy budżetowe pieniądze w dziale „kolej”? 509 mln zł na modernizację i zakup taboru kolejowego, kolejne 128 mln zł pochłonęła przebudowa dworców kolejowych. Sporo pieniędzy przeznaczono poza tym na dofinansowanie przewozów pasażerskich: 471 mln zł to dotacje do krajowych i międzynarodowych pociągów a 422 mln zł to z kolei pokrycie kosztów wykupu u przewoźników ustawowych ulg na przejazdy pociągami (studenci, uczniowie, emeryci, kombatanci i inni).