NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Hiszpania wprowadza darmowe bilety kolejowe

Hiszpania wprowadza darmowe bilety kolejowe

Redakcja
Fot.TrainLine

Wybrane przejazdy pociągami w Hiszpanii będą bezpłatne od 1 września do 31 grudnia. Bezpłatne bilety są dostępne na krótkie przejazdy w pociągach podmiejskich Renfe oraz na średnie odległości poniżej 300 km.

Nowy program, który rozpoczął się w 1 września, pozwala zarówno mieszkańcom Hiszpanii, jak i turystom (chociaż obejmuje podróże w obie strony) podróżować po kraju na darmowym bilecie. Zniżki kolejowe w wysokości 100% będą dotyczyły wszystkich pociągów na krótkich i średnich dystansach,  prowadzonych przez operatora Renfe.

Bezpłatne bilety są dostępne we wszystkich pociągach podmiejskich Renfe (Cercanías i Rodalies) oraz na liniach regionalnych średniego zasięgu, obejmujących podróże poniżej 300 km (trasy Media Distancia).

Zniżka 100 procent jest dostępna tylko na bilety wieloprzejazdowe, nie obejmuje ona biletów jednorazowych oraz pociągów dalekobieżnych, a także przejazdów realizowanych przez inne firmy.

Jak będzie działał bilet?

Bilety będą darmowe, jednak pasażerowie muszą zapłacić 10 euro kaucji w przypadku linii podmiejskich i 20 euro kaucji w przypadku przejazdów na średnich dystansach. Pod koniec roku depozyt zostanie zwrócony, jeśli posiadacz biletu wykorzystał go co najmniej 16 razy w okresie od września do grudnia.

Jak podaje Reuters, prawie pół miliona osób zamówiło już wstępnie darmowe karty przewozowe, które trafiły do sprzedaży 24 sierpnia, a Renfe spodziewa się, że inicjatywa zaowocuje 75 milionami darmowych przejazdów koleją.

Jestem w pełni świadomy codziennych trudności, z którymi boryka się większość ludzi. Wiem, że pensja jest coraz mniejsza, że ​​trudno związać koniec z końcem – powiedział Pedro Sanchez, premier Hiszpanii.

Bezpłatne bilety kolejowe zostaną sfinansowane z nowego podatku od banków i firm energetycznych, które skorzystały na rosnących stopach procentowych i cenach energii.

Nowa opłata ma zostać wprowadzona w 2023 r. i według prognoz może wygenerować do 7 mld euro w ciągu dwóch lat.

Podobne rozwiązanie wprowadzili Niemcy w okresie od czerwca do sierpnia, wprowadzając system biletów miesięcznych za 9 euro, w wyniku którego sprzedano około 52 milionów biletów w całym kraju.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności