PKP Polskie Linie Kolejowe poszerzają zakres badań akustycznych na sieci kolejowej. W 2024 roku PLK przeprowadziły badania na 74 odcinkach.
To zadanie wypełnia Laboratorium Akustyczne PLK. Celem działań laboratorium jest z jednej strony kontrolowanie jakości prac torowych, a z drugiej – dążenie do poprawy jakości życia osób mieszkających w pobliżu linii kolejowych. Wykwalifikowani pracownicy oraz nowoczesna aparatura pomiarowa pozwalają bowiem na szybkie reagowanie i wskazanie najlepszych rozwiązań w przypadku nadmiernego oddziaływania akustycznego linii kolejowej.
W 2024 roku wykonano pomiary hałasu w 74 miejscach na różnych odcinkach linii kolejowych. Laboratorium kontroluje przede wszystkim te linie, na których były prowadzone inwestycje modernizacyjne. Analiza porealizacyjna dotyczyła kluczowych stacji i tras, takich jak Łódź Kaliska, linii nr 1 Częstochowa – Zawiercie i E30 Kędzierzyn-Koźle – Opole Groszowice.
Dzięki tym działaniom możliwa była dokładna weryfikacja stanu klimatu akustycznego oraz wprowadzenie działań minimalizujących, adekwatnych do skali przekroczeń wartości dopuszczalnych norm hałasu w środowisku.
Analizy akustyczne
W ostatnich dwóch latach Laboratorium Akustyczne PLK sporządziło biblioteki danych wejściowych charakteryzujących tabor kolejowy eksploatowany na sieci linii kolejowych w Polsce. Te dane trafiły do zastosowań profesjonalnych – będą implementowane w komercyjnych programach akustycznych. Te programy pozwolą na obliczanie i prognozowanie poziomu i propagacji hałasu, zgodnie z obowiązującą metodyką CNOSSOS-EU. Te dane to także podstawa do tworzenia „różnego rodzaju dokumentacji środowiskowych w zestandaryzowanych warunkach obliczeniowych”.
Strategiczne mapy akustyczne
Laboratorium Akustyczne ma za zadanie także przygotowanie Strategicznych Map Hałasu dla linii kolejowych. Chodzi zwłaszcza o te trasy, gdzie jeździ więcej niż 30 tys. pociągów rocznie. Takich linii mamy łącznie 3239 km, a znajdują się na terenie 15 województw (2024 rok.). Kolejny etap tworzenia strategicznych map hałasu ruszy w 2027 r.
Strategiczne mapy hałasu udostępniane są w systemie MILK (https://mapa.plk-sa.pl) oraz na stronie internetowej PLK SA (https://www.plk-sa.pl/klienci-i-kontrahenci/ochrona-srodowiska).
Akredytacja laboratorium
PKP PLK informują, że Laboratorium Akustyczne w 2016 roku należy do grona akredytowanych jednostek badawczych Polskiego Centrum Akredytacji. Laboratorium posiada certyfikat w zakresie wykonywania pomiarów hałasu pochodzącego od linii kolejowych. Placówka poszerza swoje kompetencje, angażując się w innowacyjne projekty, które wspierają zrównoważony rozwój infrastruktury kolejowej.
W tym roku PLK planują kolejne badania skuteczności nowych urządzeń ograniczających hałas, które wykonawcy montują na liniach kolejowych. Dzięki tym działaniom PLK SA nie tylko spełniają wysokie standardy ochrony środowiska, ale także skutecznie podnoszą jakość usług kolejowych, dbając o komfort i bezpieczeństwo pasażerów oraz mieszkańców.