NaKolei.pl MediotekaDawniej na kolei Gratka dla miłośników kolei – prezentacja lokomotyw w historycznych barwach

Gratka dla miłośników kolei – prezentacja lokomotyw w historycznych barwach

Wojciech Dudkowski
fot. PKP Cargo

PKP CARGO zaprezentuje 3 kultowe serie lokomotyw w barwach historycznych w sobotę 17 sierpnia w Zakładzie Centralnym.

W najbliższą sobotę 17 sierpnia na terenie Centralnego Zakładu Spółki  PKP CARGO przy ul. Przyce 17 w Warszawie na miłośników kolei czeka spora niespodzianka.

Zostanie zaprezentowana lokomotywa SM42-350, której w trosce o dziedzictwo historyczne Spółka PKP CARGO przywróciła fabryczny wygląd. Odtworzono jej nie tylko  kolorystykę z 1964 r. ale i  detale.

Przywrócone barwy zieleń  + żółte paski powstały z połączenia dwóch odcieni zieleni (jasny odcień – RAL 6011, ciemny odcień – RAL 6005) z żółtymi paskami na pudle lokomotywy (RAL 1023) oraz kolorem pomarańczowym (RAL 2003) na czołownicy lokomotywy. Malatura ta obowiązywała od początku produkcji do pierwszej połowy lat 70. XX w. (około 1973 roku).

Powyższe barwy wykonano w ramach naprawy P4 w Zakładzie Napraw Taboru Spółki PKP CARGO TABOR. Jest to trzecia „stonka”, której w ramach dbałości o dziedzictwo historyczne Spółka PKP CARGO przywróciła historyczny wygląd.

Wcześniej PKP CARGO przywróciła kolorystykę dwóm innym lokomotywom tej serii, a mianowicie SM42-1006 odtwarzając barwy z lat 80. i 90. ub. wieku oraz SM42-742, której odtworzono schemat malowania stosowany na przełomie XX i XXI wieku.

Dodatkową atrakcją sobotniego wydarzenia będzie prezentacja dwóch dodatkowych  lokomotyw:

ET22-676, która w maju br. w szczecińskiej sekcji Zachodniego Zakładu Spółki   PKP CARGO otrzymała oliwkowo-zielone barwy. Jest to ukłon w kierunku tych fanów kolei, którzy nie mieli możliwości wybrać się w majowy weekend na prezentację do Szczecina.

EP05-23 – którą specjalnie na tę prezentację wydelegowała spółka PKP Intercity. Lokomotywa jest wykorzystywana głównie do obsługi pociągów specjalnych.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności