Tabor Transport miejski Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Gorzów podpisał umowę z Pesą

Gorzów podpisał umowę z Pesą Fot. Urząd Miasta Gorzowa Wlkp

Miejski Zakład Komunikacyjny w Gorzowie Wielkopolskim podpisał umowę z Pesą Bydgoszcz na dostawę 14 trójczłonowych, niskopodłogowych i dwukierunkowych tramwajów.

 

W kontrakcie o wartości 115 mln zł brutto sprecyzowano, że pierwszy z Twistów wjedzie na ulice Gorzowa w październiku przyszłego roku. Nowe pojazdy mają znacznie poprawić warunki funkcjonowania komunikacji miejskiej. – Przesiądziemy się z pojazdów muzealnych do nowych, nowoczesnych tramwajów, których producent jest znany w całej Europie – powiedział Piotr Wójcicki, prezydent miasta.

 

Teraz bowiem gorzowski MZK posiada 18 tramwajów, których średnia wieku to prawie 50 lat: 13 tramwajów zostało wyprodukowanych w 1966 roku, a pięć raptem 4 lata później. Przewoźnik podaje, że ich przebieg to prawie dwa miliony kilometrów. Gdy Pesa dostarczy nowe tramwaje, pięć starych pójdzie do kasacji, a pozostałe będą stanowić rezerwę taborową.

 

Pesa nie kryje, że kontrakt ma dla niej duże znaczenie, gdyż jest to pierwsza umowa podpisana z Gorzowem. – Miasto postawiło na unowocześnianie taboru i to od razu dwukierunkowymi tramwajami spełniającymi – tak w zakresie bezpieczeństwa, designu, jak i przyjaznych dla pasażerów i obsługi systemów – najwyższe europejskie standardy. Wiem, że Gorzów Wielkopolski inwestuje też w infrastrukturę, a więc to wręcz przełom w historii tutejszej komunikacji miejskiej – powiedział Robert Szot, dyrektor Marketingu Lekkich Pojazdów Szynowych Pesa Bydgoszcz.

Kontrakt ma też wartość niewymierną. -Dziękując za okazanie nam zaufania, cieszę się, że właśnie Pesa będzie miała swój udział w realizacji tak ważnego projektu.  To dla nas bardzo ważny dzień, a nawet tydzień w historii firmy. Wczoraj przekazaliśmy kolejny pojazd z rodziny Swing dla Bydgoszczy – dokładnie 500-tny tramwaj na rynku polskim, a dziś po raz pierwszy wiążemy się umową z MZK w Gorzowie Wielkopolskim – dodał  Szot.

Dyrektor Szot zaznaczył, że tramwaje Twist, które otrzyma Gorzów Wlkp został zaprojektowany specjalnie dla tego miasta – będzie miał 48 miejsc siedzących i 122 stojące oraz dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych.. Zainstalowana tu zostanie klimatyzacja, monitoring, nowoczesne systemy informacji pasażerskiej oraz automat do sprzedaży biletów i system zliczania pasażerów. W tramwajach będą też ładowarki USB i wi-fi.

Jeśli chodzi o napęd i techniczne wyposażenie, to zastosowane zostaną tu falowniki trakcyjne umożliwiają rekuperację energii podczas hamowania i jej zwrot do sieci, co obniży koszty eksploatacyjne. Ponadto Twist ma posiadać nowoczesną diagnostykę on-line, pozwalającą monitorować zdalnie stan pojazdu. Maksymalna prędkość pojazdu to 70 km/h.