Działania Ekonomia i rynek Przewozy towarowe

GOPET Poland i pierwszy intermodalny pociąg do Rumunii. Łódzki SPEDCONT terminalem przeładunkowym

GOPET Poland i pierwszy intermodalny pociąg do Rumunii. Łódzki SPEDCONT terminalem przeładunkowym fot. GOPET Poland

GOPET Poland informuje o uruchomieniu pierwszego pociągu intermodalnego łączącego Polskę z Rumunią. Przeładunek będzie odbywać się w terminalu SPEDCONT Łódź. Odbyły się już jazdy próbne.

GOPET Poland ogłosił uruchomienie nowego (pierwszego) pociągu blokowego łączącego dwa największe rynki Europy Środkowo-Wschodniej: Polskę i Rumunię. Pociąg 11 lipca odbył już pierwsze testy. Obecna konfiguracja zakłada cotygodniowy wyjazd około 30 jednostek w jednym kierunku z wykorzystaniem kontenerów 45’ HC  (33 miejsca paletowe o standardowym wymiarze 800x1200mm). Obecnie wyjazdy są ustalone w każdą środę z terminalu w Oradea, a także w każdy piątek z terminalu SPEDCONT w Łodzi. Ambicją GOPET jest szybkie zwiększenie częstotliwości wyjazdów do 2 pociągów tygodniowo i do 40 jednostek na pociąg.

Jak podaje Spółka, największym wyzwaniem był brak infrastruktury kolejowej przez Tatry, co pozwoliłoby na skrócenie trasy przejazdu. Obecna trasa obejmuje około 1000 km, a pociąg przekracza cztery granice w zaledwie 36 godzin (czas tranzytu między terminalami). Trzy z czterech granic (Węgry – Czechy – Słowacja – Polska) znajdują się w strefie Schengen, co ogranicza formalności kontrolne jedynie do granicy rumuńsko-węgierskiej.

Działanie w ramach uruchomienia pociągu to współpraca z PEKAESem. Do Grupy należy terminal SPEDCONT, który będzie terminalem przeładunkowym dla składów na terenie Polski. Terminal w Oradea został wybrany z uwagi na mniejsze obłożenie komunikacyjno-transportowe.

GOPET Poland oferuje szeroką gamę usług transportu drogowego dla klientów lokalnych i międzynarodowych, obejmującego wszystkie kluczowe korytarze transportowe w Europie. W 2017 roku GOPET Poland otrzymał Nagrodę Gazeli Biznesu, którą przyznaje się małym i średnim lokalnym firmom za stały i dynamiczny rozwój. GOPET Poland jest częścią grupy GOPET, która będąc obecna również w Bułgarii, Grecji, Rumunii i Hiszpanii zatrudnia ponad 400 pracowników i w 2017 roku osiągnęła obrót w wysokości 145 mln euro. Więcej informacji na temat Grupy GOPET na stronie pl.gopettrans.com

PEKAES dysponuje jedną z najefektywniejszych sieci krajowych terminali dystrybucyjnych czy siecią kolejowych terminali kontenerowych i przeładunkowych w Polsce. Inwestuje w najnowsze rozwiązania IT. Stale udoskonala operacje logistyczne, dzięki czemu zapewnia najwyższą jakość świadczonych usług. Więcej informacji na temat Grupy PEKAES znajdą Państwo m.in. na stronie www.pekaes.pl