Działania Tabor

Glikol jako odpowiedź na problemy kolei zimą?

Glikol jako odpowiedź na problemy kolei zimą? Fot. CorailTS

Tegoroczna zima sprawiła sporo zamieszania w świecie kolei. Biała zima i “Bestia ze Wschodu”  przełożyły się na funkcjonowanie kolei. Część pociągów Pendolino musiała zwolnić do 160 km/h. Jest na to jednak sposób, który jest popularny w wielu innych krajach.

W okresie stycznia i lutego przez Polskę przeszła fala mrozów, która wpłynęła znacząco na kursowanie pociągów. Warszawski Zarząd Transportu Miejskiego informował 12 lutego o trudnej sytuacji na Warszawskim Węźle Kolejowym, a wcześniej, już od grudnia prędkość powyżej 160 km/h pociągi Pendolino mogą osiągać jedynie na części odcinków. PKP PLK odnotowywało liczne uszkodzenia rozjazdów i sygnalizacji spowodowane bryłami lodów kruszącymi się z pędzącego taboru.

 

Czy zima zawsze musi “zaskakiwać” kolej w Polsce?

Odpowiedź jest prosta – nie musi. Potrzebne jest zaopatrzenie rodzimego taboru w zabezpieczanie podwozi przed oblodzeniem środkiem na bazie glikolu. Jest to standardowe rozwiązanie na całym świecie. W ten sposób, z problemami w trakcie zimy, radzą sobie tacy operatorzy kolei jak m.in.:

 • DB (Niemcy),
 • SNCF (Francja),
 • RZD (Rosja),
 • CRRC (Chiny),
 • VR (Finlandia),
 • SL (Szwecja),
 • TTC (Kanada),
 • Prorail (Holandia),
 • SNCB (Belgia)
 • Bane Nor, Mantena (Norwegia),
 • DSB (Dania).

W Polsce posiadaczem największej liczby systemów do zabezpieczania podwozi są Koleje Mazowieckie. Instalacje działają w bazach utrzymaniowych na Warszawskim Grochowie oraz w Tłuszczu. Spółka planuje w przyszłości wyposażyć w system wszystkie zaplecza techniczne.

PKP Intercity, które użytkuje pierwszy taki system na Warszawskim Grochowie, planuje uruchomienie kolejnych 5 instalacji w strategicznych miejscach kraju. Przewoźnik zapewnia, że stosuje natryskiwane podwozia glikolem, ale jest to na razie możliwe tylko na stacji postojowej w Warszawie, na którą pojazdy trafiają co kilka dni. W planach spółki jest rozszerzenie tej technologii i przeprowadzenie inwestycji, które umożliwiłyby natryskiwanie i odladzanie poszczególnych składów na innych stacjach. W planach wymieniano m.in.: Kraków, Wrocław, Przemyśl, Gdynię i Szczecin.

Do przewoźników dbających o bezpieczeństwo i dostępność usług w trakcie skrajnych warunków atmosferycznych dołączą niedługo Koleje Wielkopolskie, które opublikowały właśnie postępowanie na dostawę systemu do zabezpieczania podwozi. Instalacja ma zostać uruchomiona w nowo budowanym zapleczu technicznym w Wągrowcu jeszcze w tym roku. Jest to duży krok w kierunku spełnienia wymagań i rekomendacji operatora linii kolejowych oraz Ministerstwa, które wskazuje problemy i rozwiązania.

Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury wspomina o zabezpieczaniu glikolem jako sprawdzonym środkiem do walki z ujemną temperaturą. Pojazdy kolejowe są często w trakcie zimy wyłączane z pracy ze względu na konieczność długotrwałego odmrażania składów. Jest to proces bardzo energochłonny i nieekologiczny. Dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest prewencyjne zabezpieczanie pojazdów środkiem na bazie glikolu, który uniemożliwia formowanie się brył lodu i śniegu na jego częściach.