NaKolei.pl WiadomościTransport miejski Gdańsk zmodernizuje miejski system informacji pasażerskiej

Gdańsk zmodernizuje miejski system informacji pasażerskiej

Redakcja
Fot. ZTM Gdańsk

Gdańsk podpisał umowę z GMV Innovating Solutions na rozbudowę Systemu Informacji Pasażerskiej. Zadaniem wykonawcy będzie m.in. dostarczenie 84 nowych tablic SIP – 62 w zupełnie nowych lokalizacjach, a 22 w ramach wymiany najstarszych urządzeń oraz uruchomienie nowej platformy do zarządzania tablicami, zintegrowanej z miejskim systemem TRISTAR.

25 października 2021 Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska (DRMG) wspólnie z ZTM Gdańsk podpisały umowę na rozbudowę Systemu Informacji Pasażerskiej (SIP) w Gdańsku. Przetarg wygrała warszawska firma GMV, od wielu lat specjalizująca się w projektowaniu, rozwoju i wdrażaniu inteligentnych systemów transportowych.

Nowa umowa obejmuje dostawę i montaż 84 tablic LED Systemu Informacji Pasażerskiej, współpracujących z nową platformą i aplikacją do zarządzania tablicami, zintegrowaną z systemem TRISTAR. Nowo powstała platforma umożliwiała będzie dowolną rozbudowę systemu tablic przystankowych w przyszłości.
Źródłem danych o szacowanym czasie przyjazdu pojazdu na przystanek, wymienionych na w.w. tablicach będzie oprogramowanie SAE, wdrożone uprzednio przez GMV w Gdańsku w ramach realizacji projektu TRISTAR. W zakresie wykonawcy będzie także dostarczenie serwerów.
Aplikacja SIP powinna powstać na początku II kwartału 2022 roku (180 dni od daty zawarcia umowy), zaś sam montaż tablic na przystankach planowany jest na koniec przyszłego roku. DRMG zamierza przeznaczyć na modernizację komunikacji miejskiej 8 mln 711 tys. zł. W przetargu na realizację gdańskiego projektu brano pod uwagę również oferty trzech innych stron.
W przetargu oprócz GMV Innovating Solutions udział wzięli: Sprint, konsorcjum APM PRO i PUH El Professional Mariusz Maszota oraz konsorcjum Aldesa Construcciones Polska, Aeronaval de Construcciones e Instalaciones S.A, MP Technology.

Planowana modernizacja jest częścią wieloletniej i wieloetapowej inwestycji Gminy Miasta Gdańska, realizowanej pod wspólną nazwą „Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej” (GPKM), mającej na celu stworzenie i utrzymanie konkurencyjnego systemu transportu zbiorowego, dostosowanego do potrzeb mieszkańców i osób przyjeżdżających do Gdańska. Celem wykonania zadania jest poprawa warunków korzystania z komunikacji publicznej na terenie miasta.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności