NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Funkcjonowanie rynku kolejowego w 2020 r. – Raport UTK

Funkcjonowanie rynku kolejowego w 2020 r. – Raport UTK

Redakcja
Fot. PESA Bydgoszcz

Spadek liczby pasażerów z 335 mln w 2019 r. do 209 mln w 2020 r. to efekt pandemii oraz ograniczonej mobilności podróżnych. Pracownicy, studenci i uczniowie w dużej mierze pracowali bądź uczyli się zdalnie – stąd wykorzystanie publicznego transportu zbiorowego spadło. Mniejsze spadki odnotowali przewoźnicy towarowi, a ubiegły rok na plusie zakończył się w przewozach intermodalnych. To pokazuje, że ta gałąź transportu jest odporna na zawirowania i ograniczenia. Dane oraz wnioski na temat funkcjonowania kolei w ubiegłym roku zawiera opublikowane przez Urząd Transportu Kolejowego „Sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego w 2020 r.”.

Z raportu UTK wynika, że pandemia COVID-19 najbardziej dotknęła przewozy pasażerskie. Przez pierwsze dwa miesiące liczba pasażerów była wyższa niż w 2019 r. Spadek liczby podróżnych nastąpił w marcu, a najniższy poziom osiągnął w kwietniu. W stanie pandemii wprowadzono limity miejsc w środkach publicznego transportu zbiorowego. Również przejście na pracę i naukę zdalną zmniejszyło potrzeby komunikacyjne Polaków. Dopiero w miesiącach letnich liczba pasażerów zauważalnie wzrosła, by znów spaść pod koniec roku.

Analizując dane statystyczne trudno jest ten rok porównywać do jakiegokolwiek od początków zbierania danych przez UTK. Pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią polska kolej stanęła na wysokości zadania i pokazała, że jest bezpiecznym środkiem transportu – ocenia dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Rosnący trend w transporcie intermodalnym

Wyniki za 2020 r., pomimo że są słabsze niż w latach poprzednich, potwierdzają, że transport towarów koleją w Polsce ma duży potencjał. W przewozach towarowych coraz większe znaczenie zyskuje transport intermodalny, którego udział w rynku kolejowym mierzony masą przewiezionych towarów wzrósł o rekordowe 10,7%.

Pozytywnie należy oceniać utrzymujący się od lat rosnący trend w transporcie intermodalnym. Miniony rok był rekordowy – przewieziono blisko 23,8 mln ton ładunków intermodalnych – stwierdza dr inż. Ignacy Góra, Prezes UTK.

W przewozie towarów, a w szczególności w transporcie intermodalnym, kolej okazała się bardzo dobrą alternatywą dla przewozów drogowych. Wobec wprowadzanych ograniczeń w transporcie i obowiązkową kwarantanną dla osób przekraczających granicę, kolej pozwalała na płynne zapewnienie dostaw. Pomimo trudnej sytuacji spowodowanej pandemią przewozy towarów funkcjonowały sprawnie, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym.

Cenne źródło informacji

W sprawozdaniu znajdują się informacje dotyczące całego rynku kolejowego w Polsce. Dokument zawiera szczegółowe dane i analizy przewozów pasażerskich i towarowych, infrastruktury i taboru kolejowego. Osobny rozdział poświęcono sytuacji w branży kolejowej spowodowanej pandemią COVID-19.

Coroczne „Sprawozdanie z funkcjonowania rynku kolejowego” powstaje w oparciu o dane przekazywane do Urzędu Transportu Kolejowego przez podmioty rynku kolejowego i stanowi uzupełnienie oraz poszerzenie bieżących statystyk, analiz i publikacji UTK. Prezes UTK publikuje corocznie, do 31 lipca w Biuletynie Informacji Publicznej sprawozdanie z funkcjonowania rynku transportu kolejowego za rok poprzedni. Obowiązek publikacji raportu wynika z Art. 15b ust. 1 ustawy o transporcie kolejowym. Prezes UTK publikuje takie raporty od 2011 r. i stanowią one cenne źródło informacji na temat rynku transportu kolejowego.

Szczegółowe dane dostępne są na stronie dane.utk.gov.pl.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności