Dawniej na kolei Kolej jest dla ludzi Tabor Wiadomości

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska: “Zapraszamy na największą w Polsce Kolejową Majówkę”

Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska: “Zapraszamy na największą w Polsce Kolejową Majówkę” Fot. Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska

Największa w Polsce Majówka Kultury Dziedzictwa Poprzemysłowego odbędzie się w tym roku w czterech obiektach Fundacji Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego równocześnie w dniach 27.04.2019 do 5.05.2019.

Tradycyjnie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej  zaprasza już po raz dwunasty na Kolejową Majówkę. Zabytkowy tabor, makiety kolejowe, przejażdżki, nowe ekspozycje, sala zabaw z Tomkiem i jego przyjaciółmi.

Muzeum zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do największej zachowanej na Dolnym Śląsku parowozowni wachlarzowej, w której zobaczą Państwo zabytkowy tabor oraz unikalne eksponaty poświęcone historii techniki i przemysłu. W trakcie Majówki organizowane będą  będą przejazdy zabytkowym taborem kolejowym po tzw. Trasie Parowozowej – kolejowej trasie wiodącej po najważniejszych częściach Muzeum, prezentującej ważne dla techniki kolejowej obiekty – m.in. żuraw węglowy i wodny, dźwig bramowy, zapadnię kolejową, obrotnicę czy budynki olejarni i piaskowni- czytamy w komunikacie.

Dla odwiedzających turystów przygotowano wiele niespodzianek: przejażdżki, zwiedzanie, prezentacje Warszawy drezyny M20, a dla najmłodszych strefę zabaw Tomka i przyjaciół, noclegi w wagonach sypialnych oraz kolejowe kulinaria w Kolejowe Bistro.

Na terenie dawnego, renesansowego zamku w Piotrowicach Świdnickich, w powstającym Folwarku- przyszłym Muzeum Technik Rolniczych, serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy mają ochotę poczuć jak pachnie maj na wsi i spędzić ten czas w bliskości z naturą- zachęca organizator wydarzenia.

I dodaje:

Zaprezentujemy historię, bogactwo i dorobek jednej z najważniejszych dziedzin aktywności mieszkańców Dolnego Śląska – rolnictwa. Podczas Majówki w Folwarku będzie można odpocząć na łonie natury, zjeść naturalne produkty, zwiedzić kolekcję zabytkowych maszyn oraz oglądać pokazy traktorów.  Majówka potrwa od 1-3 maj 2019 r. w godzinach od 10 00 – 18 00. Bilety w przedsprzedaży dostępne online- czytamy.

W Dzierżoniowie można zwiedzać z kolei zabytkowy Młyn Hilberta, powstały w latach 40-tych XIX wieku.

Podczas wycieczki z przewodnikiem zapoznacie si e Państwo z historią Młyna, jego konstrukcją i wyposażeniem. Na całym Dolnym Śląsku nie ma lepszej możliwości zapoznania się z procesem powstawania mąki- informuje organizator Majówki.

Od 01.05.2019-03.05.2019 odbędzie się prezentacja i sprzedaż produktów regionalnych i ekologicznych (miody z okolicznych pasiek, pieczywo, kwasy chlebowe, jaja, sery kozie, przetwory mięsne wg tradycyjnych receptur, przyprawy, zioła, naturalne soki tłoczone, domowe wypieki oraz pierniki ręcznie zdobione, naturalne produkty z aloesu).

Wśród przygotowanych atrakcji znalazły się również:  “Tropem młynarza- bieg z workiem mąki” – konkurencja polegająca na przesianiu worka mąki, zapakowaniu i bieg wyznaczoną trasą czy dedykowane dzieciom i dorosłym warsztaty zdobienia pierników zakończonych “zabawą z mąką”.

Przemysłowa Majówka zawitała w tym roku również do Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia w Katowicach, podczas której będzie można  zobaczyć międzynarodowe występy grup tanecznych (ERICH WORK IT OUT) w industrialnej przestrzeni Walcowni.

Do Państwa dyspozycji oprócz stałych ekspozycji tj. ciąg technologiczny do wytwarzania i walcownia blach cynkowych, wystawa zabytkowych motocykli z lat 1903-1980 (marki: Indian, Harley-Davidson, Sokół, Junak) oraz wystawa źródeł napędów (m.in. silniki okrętowe, silniki spalinowe, kolekcja silników Jacoba Peppinga z XIX wieku), będą także wystawy: wyrobów artystycznych szklanych oraz witraży; wystawa zdjęć hutników z XIX w na hali Maszynownia o roboczej nazwie: “Portrety Zapomniane”, a także stałym elementem majówki będzie wystawa poświęcona rewitalizacji obiektu Walcowni, a to wszystko w cenie biletu do Muzeum- czytamy.

Codziennie podczas majówki odbędzie się o godzinie 15.00 pokaz pracy zabytkowej Walcarki “Gryfnej Frelki” oraz kuratorskie oprowadzanie z nestorami hutnictwa ze Stowarzyszenia Na Rzecz Powstania Muzeum Hutnictwa Cynku w Katowicach o pełnych godzinach (11.00, 14.00, 17.00) po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej/emailowej +48 727 600 186 /walcownia@muzeatechniki.pl. Dodatkowo wieczorną atrakcją w dniu 05.05.2019 r. będzie charytatywny koncert Józefa Skrzeka “Pamięci Jana Kyksa i Marka Kramzy” .