NaKolei.pl Bez kategorii Fundacja Grupy PKP wsparła Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie

Fundacja Grupy PKP wsparła Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie

Redakcja
Fot. Fundacja Grupy PKP

Jest pierwszym i jedynym tego typu ośrodkiem na Litwie. Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie, prowadzone przez polską zakonnicę, s. Michaelę Rak, to wyjątkowe miejsce na litewskiej ziemi, w którym pomoc otrzyma każdy, kto jej potrzebuje, bez względu jakiej jest narodowości czy wyznania. Darowiznę, będącą wsparciem dla działalności hospicjum, przekazała Fundacja Grupy PKP.

Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie powstało w 2012 roku. Zapewnia dzieciom i osobom dorosłym, nieuleczalnie chorym onkologicznie, a także cierpiącym na inne schorzenia, nieodpłatną, profesjonalną opiekę duchową, medyczną, psychologiczną, a także socjalną. Jest ona realizowana w zależności od stanu ich zdrowia: w domu pacjenta lub w hospicjum stacjonarnym. Dzięki temu ośrodkowi dzieci i dorośli, po wypisaniu ze szpitala, mają szansę na otrzymanie odpowiedniej opieki.

Miłość, dobroć, nadzieja oraz szczególna troska o podopiecznych i ich rodziny. Pracownicy i wolontariusze hospicjum kierują się wartościami, które mają szczególne znaczenie dla chorych, w ich ostatnim okresie życia, oraz ich najbliższych, którzy muszą zmierzyć się z ciężarem psychicznym choroby kogoś, kto jest dla nich najważniejszy. Wszechstronne wsparcie obejmuje pomoc m.in. prawnika, psychologa, terapeuty, jak również osób duchownych.

Tę szczególnie ważną społecznie działalność postanowiła wesprzeć Fundacja Grupy PKP, która poprzez przekazanie darowizny, włączyła się w realizację projektu Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki zatytułowanego „Pomóżcie nam pomagać innym”. Prezes zarządu Fundacji Grupy PKP przyznała, że niezwykle docenia zakres działalności ośrodka, troskę jego pracowników o zapewnienie godności człowiekowi w czasie choroby, uczynienie codzienności ludzi umierających, która jest pełna bólu i cierpienia lżejszej, a także pełnej wiary oraz nadziei.

To, jakiego zadania podjęła się s. Michaela jest czymś, co zasługuje na najwyższe uznanie. Niemal od początku stworzyła miejsce, w którym opiekę, miłość i szacunek znajdują najbardziej potrzebujące osoby, będące często w ostatnim momencie swojego życia. Chcą wtedy poczuć, że nie są same, że jest obok nich ktoś, kto potrzyma je za rękę, obdarzy czułością. Dlatego tak istotne jest, by hospicjum nadal mogło się rozwijać, by mogło pomagać tym, którzy tego potrzebują. To właśnie placówki pomocowe są jednymi z tych, które wspieramy. Z tego względu z wielką radością przekazaliśmy naszą darowiznę dla  Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie – powiedziała Katarzyna Kucharek.

Oprócz fachowej opieki medycznej chorzy otrzymują też pełnowartościowe wyżywienie. Prowadzone są również zajęcia edukacyjne, mające na celu minimalizowanie stresu z powodu choroby nowotworowej. Poprzez zatrudnienie wielonarodowego i wielowyznaniowego personelu hospicjum jest miejscem łamania barier oraz budowania solidarności. Eliminuje przy tym uprzedzenia, przyczyniając się do budowania przestrzeni bliskości i nadziei.

Fundacja Grupy PKP

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności