NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Francuscy konduktorzy strajkują. W weekend nie kursowały pociągi TGV

Francuscy konduktorzy strajkują. W weekend nie kursowały pociągi TGV

MM

W miniony weekend odbył się strajk francuskich konduktorów pracujących w państwowym SNCF. 60% kursów pociągów TGV i Intercités zostało anulowanych. Francuscy kolejarze domagają się poprawy warunków pracy oraz wyższych wynagrodzeń. Kolejne strajki mają odbyć się w okolicach Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

W miniony weekend ruch pociągów został mocno utrudniony przez strajk francuskich kolejarzy TGV i Intercités. Anulowanych zostało blisko 60% kursów. Na osi atlantyckiej kursował jedynie 1 z 4 pociągów.  Strajk zakłócił również połączenia z Niemcami, Szwajcarią i Włochami. Do Hiszpanii nie wyjechał żaden pociąg. W SNCF pracuje blisko 10 tys. konduktorów, z czego prawie 3 tys. obsługuje pociągi TGV i Intercity.

W strajku biorą udział kolejarze zrzeszeni w związkach CGT, Sud-Rail i CFDT.

Francuscy konduktorzy domagają się lepszych warunków pracy, wyższych płac oraz zwiększenia zatrudnienia. Kolejne strajki zostały zapowiedziane na okres świąteczny ( od 23 do 26 grudnia) oraz noworoczny (od 30 grudnia do 2 stycznia 2023 r.)

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności