Kolej na świecie

Francja zapłaci Amerykanom odszkodowanie za kolejowe transporty śmierci. Tylko Polsce nic się nie należy?

Francja zapłaci Amerykanom odszkodowanie za kolejowe transporty śmierci. Tylko Polsce nic się nie należy?

Francuscy negocjatorzy zgodzili się zapłacić Stanom Zjednoczonym 60 milionów dolarów. To rekompensata dla Amerykanów i obcokrajowców deportowanych francuską koleją do nazistowskich obozów śmierci, podczas II wojny światowej.

Negocjowane blisko dwa lata porozumienie otwiera drogę francuskiej firmie kolejowej SNCF możliwość licytowania dużych kontraktów w USA, w stanie Maryland. Z odszkodowania skorzysta kilka tysięcy osób, w tym obywatele Izraela i Kanady oraz Amerykanie deportowani z Francji do obozów zagłady.

Podczas okupacji Francji przez Niemcy, w latach 1942 i 1944, naziści deportowali prawie 76 tysięcy Żydów do obozów koncentracyjnych francuskimi wagonami towarowymi. Przeżyło tylko 3 tysiące osób.

Podczas rozmów biznesowych amerykańscy negocjatorzy zażądali, aby SNCF wypłacił rekompensaty poszkodowanym przed przystąpieniem do procedury przetargowej na 25 kilometrów publiczno-prywatnej linii kolejowej o wartości blisko 3 miliardów dolarów. Francuska firma protestowała argumentując, że była tylko “trybikiem w maszynie hitlerowskiej zagłady”, a wszelkie ewentualne odszkodowania powinny być wypłacone przez francuski rząd. Umowa ma zostać podpisana w poniedziałek.

źródło:gazetaprawna.pl