Strona główna » Wiadomości » Forum Maszynistów Instruktorów w PKiN

Forum Maszynistów Instruktorów w PKiN

Redakcja
Fot. Koleje Dolnośląskie (ilustracyjne)

Jutro odbędzie się w Warszawie trzecia edycja Forum Maszynistów Instruktorów. Uczestnicy konferencji będą dyskutować m.in. o systemie kształcenia maszynistów.

 

Forum odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki (w sali Goethego). To jedyne takie spotkanie w Polsce z udziałem pracowników ośrodków szkolenia maszynistów i kandydatów na maszynistów z całego kraju.

Przewoźnicy inwestują w nowoczesny tabor. Zmienia się również infrastruktura kolejowa i urządzenia zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa na kolei. Jednak najważniejsi są maszyniści. Pełnią bardzo odpowiedzialną rolę, a wymagania wobec nich są duże. Stąd pomysł naszej spółki na Forum Maszynistów Instruktorów – podkreśla Maria Wasiak, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie.

Warszawska SKM jest pomysłodawcą i organizatorem forum.

Wychodzimy z założenia, że ludzie szkolący przyszłych maszynistów i maszynistki, bo w tym zawodzie przybywa kobiet, powinni mieć okazję do wymiany doświadczeń, pomysłów, rozmowy o zmieniających się przepisach, metodach szkolenia, problemach i największych wyzwaniach dotyczących bezpieczeństwa na kolei. Bo kto lepiej zna maszynistę, niż ten kto go wyszkolił, a potem często obserwuje jak jego dawny podopieczny radzi sobie w pracy? To nie tylko kwestia dyskusji o warsztacie instruktora, ale także o jego intuicji czy zmyśle obserwacji, które na etapie szkolenia pozwalają wyłapać najlepsze, ale i te słabsze cechy kandydata na maszynistę – mówi Joanna Tucholska, dyrektor Pionu Rozwoju SKM.

W programie tegorocznego wydarzenia dominują tematy szeroko dyskutowane w środowisku: wzrost liczby zdarzeń SPAD i jak radzą sobie z tym przewoźnicy oraz zdawalność i najczęstsze błędy na egzaminach na świadectwo maszynisty. Ponadto uczestniczy forum zastanowią się nad tym, czy program szkolenia na świadectwo maszynisty dobrze przygotowuje do tego zawodu, czy też wymaga zmian.

Swój udział w Forum zapowiedzieli eksperci, w tym m.in. Tadeusz Ryś, Przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych oraz Zbigniew Budziński, zastępca dyrektora Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów w Urzędzie Transportu Kolejowego. Partnerem wydarzenia jest Związek Samorządowych Przewoźników Kolejowych.

Podobne artykuły