Strona główna » Wiadomości » Eskalacja konfliktu na linii Newag a grupa Dragon Sector

Eskalacja konfliktu na linii Newag a grupa Dragon Sector

Redakcja
Zdjęcie ilustracyjne (NEWAG S.A.)

W oświadczeniu grupy Dragon Sector, specjalizującej się w cyberbezpieczeństwie i inżynierii wstecznej, zaprzeczono możliwości wprowadzenia zmian przez osoby trzecie w oprogramowanie pociągów Newag Impuls. Eksperci wskazują, że znaleziony złośliwy kod symulował usterki, aktywowany na podstawie danych GPS warsztatów konkurencyjnych.

Grupa Dragon Sector wydała oświadczenie dotyczące badań oprogramowania pociągów Newag Impuls. Ich analizy wskazują na obecność złośliwego kodu w oprogramowaniu, który symulował usterki. Te usterki aktywowały się na podstawie współrzędnych GPS konkurencyjnych warsztatów naprawczych dla Newag.

Badania te wywołały kontrowersje. Prezes Newagu, Zbigniew Konieczek, ostro zaprzeczył doniesieniom, nazywając je oszczerstwem. Z kolei portal Onet opublikował informacje sugerujące, że Newag celowo wprowadzał do oprogramowania rozwiązania prowadzące do awarii.

W odpowiedzi na te doniesienia, Dragon Sector podkreślił, że ich analiza oprogramowania pociągów Newag Impuls nie była aktem hakowania, ale legalną inżynierią wsteczną. Podkreślono, że zmiany w oprogramowaniu były niemożliwe do wprowadzenia przez osoby trzecie, a złośliwe funkcje wskazywały na dostęp do kodu źródłowego przez samego producenta.

Newag w oświadczeniu bronił się, twierdząc, że oskarżenia są wynikiem nielegalnej kampanii czarnego PR, a ich oprogramowanie jest czyste. Firma podniosła też argument, że możliwe jest wykonanie reverse engineering, lecz eksperci Dragon Sector podważyli tę tezę, wskazując na brak narzędzi umożliwiających tak zaawansowane manipulacje w kodzie.

W kontekście tych wydarzeń, mec. Zbigniew Krüger, reprezentujący Dragon Sector, podkreślił legalność przeprowadzonych analiz i potencjalne przestępstwa związane z wprowadzeniem złośliwego kodu przez Newag. Analizy oprogramowania pociągów zostały zlecone przez kilka podmiotów, w tym przewoźników i warsztaty serwisowe, z zainteresowaniem skupionym na potencjalnym celowym wprowadzaniu usterek przez producenta.

Prezes Newagu nadal zaprzecza oskarżeniom, twierdząc, że firma nie instalowała celowo wadliwego oprogramowania. Jednak w obliczu wyników analiz Dragon Sector, które wskazują na specyficzne działanie kodu w kontekście konkurencji Newagu, sprawa wydaje się wymagać dalszego wyjaśnienia.

Podobne artykuły