Ekonomia i rynek

EBOR sprzedał swoje akcje PKP Cargo

EBOR sprzedał swoje akcje PKP Cargo

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) sprzedał cały posiadany pakiet 2,286 mln akcji PKP Cargo, stanowiących 5,1% kapitału, w procesie budowania przyspieszonej księgi popytu (accelerated book-building, ABB), podała instytucja.

“Transakcja została zakończona sukcesem przy małym dyskoncie wobec ceny zamknięcia na GPW poprzedniego dnia wynoszącej 89,0 zł i cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów instytucjonalnych zarówno z Polski, jak i zagranicy” – napisano w komunikacie.

Prowadzącymi księgę popytu byli Goldman Sachs International oraz Wood & Company.

EBOR kupił pakiet akcji PKP Cargo w 2013 r. w ramach pierwotnej oferty publicznej.

“PKP Cargo udowodniło, że potrafi przyciągać wysokiej jakości inwestorów finansowych lokalnych i międzynarodowych. Sprzedaż akcji przez EBOR powinna przynieść korzyści lokalnemu rynkowi kapitałowemu poprzez zwiększeniu liczby akcji PKP Cargo znajdujących się w wolnym obrocie, jest także kolejnym świadectwem co do atrakcyjności Polski dla inwestorów instytucjonalnych” – powiedział dyrektor EBOR-u na Polskę Grzegorz Zieliński, cytowany w komunikacie.

Tymczasem w PKP Cargo doszło do porozumienia w sporze zbiorowym. Zarząd porozumiał się ze związkowcami w sprawie sześciu głównych kwestii, m.in. wypłaty dodatku motywacyjnego dla maszynistów-instruktorów czy dodatku alokacyjnego dla pracowników, którzy w następstwie dostosowywania struktury zatrudnienia do bieżących potrzeb spółki, pracują poza miejscem zamieszkania.

Porozumienie nie ma wpływu na pogotowie strajkowe, które Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno -Strajkowy Kolejarzy ogłosił na całej sieci PKP.

 

Źródło: EBOR, ISBnews