NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Dzięki PLK sprawniej przejedzie sól i glina przez stację w Werchracie

Dzięki PLK sprawniej przejedzie sól i glina przez stację w Werchracie

Redakcja
Fot. PKP PLK

Za prawie 9 milionów złotych PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyremontują tory szeroki i normalny na stacji towarowej w Werchracie. Efektem prac będzie sprawniejszy i bezpieczniejszy przeładunek towarów na przejściu granicznych Werchrata – Rawa Ruska. Zadanie finansowane jest z budżetu państwa.

Na stacji w Werchracie, na polsko-ukraińskim kolejowym przejściu granicznym w województwie podkarpackim w powiecie lubaczowskim, przeładowywane są wagony z Ukrainy, przewożące materiały potrzebne między innymi do wyrobów ceramicznych, np. glinę i skalenie, ale także sól drogową i przemysłową oraz kruszywa. Towary wjeżdżają po torze szerokim na linii 116 granica państwa – Kaplisze, a następnie są przekładane na tor normalny linii Munina – Hrebenne. Glina jedzie do Opoczna, a sól i kruszywa w różne części kraju. W zeszłym roku na stacji w Werchracie przeładowano 300 tysięcy ton towarów, średnio 15 wagonów na dobę. W drugim półroczu bieżącego roku deklarowane jest zwiększenie przeładunku o 1000 ton miesięcznie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę za blisko 9 milionów złotych na przebudowę dwóch torów: szerokiego oraz normalnego, o łącznej długości blisko 1,5 km z zastosowaniem nawierzchni bezpodsypkowej oraz remont odwodnienia i przepustu na stacji. Efektem robót będą sprawniejsze, bezpieczniejsze przejazdy pociągów towarowych, a tym samym zwiększenie potencjału punktu przeładunkowego.

Zadanie na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w torach nr 220, linii nr 116 i torze nr 35 linii nr 101 w stacji Werchrata jest w ramach projektu „Prace inwestycyjne na przejściu granicznym Werchrata – Rawa – Ruska”, będzie wykonane w latach 2022 – 23. Inwestycja jest finansowana z budżetu państwa.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności