Strona główna » Wiadomości » Dworzec w Kołodziejewie już przyjmuje podróżnych

Dworzec w Kołodziejewie już przyjmuje podróżnych

Redakcja
Fot PKP S.A.

PKP S.A. zapłaciły prawie 8,3 mln złotych brutto za przebudowę dworca w Kołodziejowie (kujawsko-pomorskie). Inwestycja pozwoliła nie tylko na przywrócenie dawnego blasku zabytkowego budynku, ale przede wszystkim powstała nowoczesna i dostosowana do potrzeb wszystkich pasażerów przestrzeń dworcowa.

 

Dworzec w Kołodziejewie już przyjmuje podróżnych. Obiekt leży między Mogilnem a Inowrocławiem, przy linii kolejowej nr 353 łączącej Poznań z Toruniem i Olsztynem. Budynek jest zabytkowy i pochodzi z końca XIX wieku – stacja funkcjonuje od 1894 roku. Jednak w poprzednich dekadach dworzec stopniowo tracił swój dawny blask, gdyż kolej zaniechała finansowania utrzymania obiektu, aby nie ulegał on degradacji. W ostatnich latach to podejście uległo zmianie i Kołodziejowo znalazło się w programie inwestycji dworcowych.

W ramach inwestycji renowację przeszła elewacja wraz ze znajdującymi się na niej detalami architektonicznym, a stolarkę okienna i drzwiową wykonawca odtworzył na wzór historycznej. Odnowioną elewację podkreśla teraz nowa iluminacja.

Wygodniej dla pasażerów

Metamorfozę przeszły także pomieszczenia przeznaczone do obsługi podróżnych, w których elementy historyczne zostały połączone z nowoczesnym designem. Przestrzeń dla podróżnych składa się z dwóch poczekalni, w tym jednej letniej, a także ogólnodostępnych toalet. W przestrzeni dworca pojawiły się również elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, a także nowy system informacji głosowej. W budynku znajdują się dwa lokale komercyjne: na parterze oraz na pierwszym piętrze z tarasem od strony torowiska. Spółka PKP stara się zainteresować swoją ofertą najmu lokalne samorządy.

Zakończona właśnie inwestycja to kolejny zrewitalizowany zabytkowy dworzec, który został dostosowany do współczesnych oczekiwań pasażerów. Spółka PKP stale dąży do poprawy jakości obsługi podróżnych na dworcach, finalizuje rozpoczęte wcześniej inwestycje, ale ma również nowe plany, które pozwolą jeszcze lepiej – szybciej i sprawniej – odpowiadać na potrzeby klientów i lokalnych społeczności – mówi Paweł Lisiewicz, członek zarządu PKP S.A.

Co istotne, budynek jest także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dworzec zawdzięcza to likwidacji barier architektonicznych i montażowi oznaczeń w alfabecie Braille’a, a także tablicom dotykowym z planem dworca. Oraz ścieżek prowadzących, które ułatwiają przemieszczanie się osób niewidomych i niedowidzących.

Dzięki inwestycji budynek stał się niskoemisyjny i energooszczędny. Posiada on nowoczesne systemy monitoringu i  kontroli dostępu czy sygnalizacji włamania i napadu. Zmieniło się także najbliższe otoczenie dworca. Budowlańcy ułożyli nową nawierzchnię drogi i chodników, a także uporządkowali zieleń. W poczekalni letniej zamontowali elementy małej architektury (ławki i kosze, stojaki rowerowe i zestaw do naprawy rowerów). Przy dworcu przygotowano także trzy miejsca parkingowe, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami.

Koszt przebudowy dworca w Kołodziejewie to prawie 8,3 mln złotych brutto. Część wydatków pochodzi z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Roboty budowlane dokończyła firma Usługi Murarsko-Tynkarskie Nagórny Waldemar, a projekt przebudowy przygotowała pracownia WK Architekci.

Trochę historii

Stacja w Kołodziejewie działa od lutego 1894 roku. Ówczesna kolej niemiecka zbudowała tu linię kolejową w ramach poprawy dostępności do komunikacji szynowej (pasażerskiej i towarowej) dla mniejszych miejscowości. Dworzec zbudowano według typowego dla tamtych lat projektu, a podobnych budynków jest w Polsce kilkadziesiąt.

W tamtych latach kolejowi projektanci odeszli już od schematu prostych, utylitarnych budowli w stylu przemysłowym i podążali za modnymi, romantycznymi prądami w architekturze. Stąd architekci projektowali malowniczo zróżnicowane bryły budynku i ozdobne detale ciesielskie, które niestety nie przetrwały do naszych czasów. Budynek po latach zaniedbań odzyskał dawny blask, a najważniejsze, że dworzec w Kołodziejewie już przyjmuje podróżnych w „nowych szatach”.

Podobne artykuły